28 Eylül 2012

Kadınlarda Regl Dönemi

Kadınlarda regl dönemi, ergenlik döneminden başlayarak yumurtalıklardaki yumurta hücrelerinin olgunlaşmalarının tamamen sona erdiği menapoz dönemine kadar sürmektedir.

Kadınlarda regl dönemi uyku düzensizlikleri, sırt ve bel ağrıları, kasık ağrıları, baş ağrısı, baş dönmesi ve sindirim sisteminin hızlı çalışması gibi her bireyde farklı sendromlarla kendini göstermektedir. Bu dönemde meydana gelen hormon değişiklikleri nedeniyle kadınlar kendilerini aşırı duygusal, aşırı kaygılı ve aşırı öfkeli hissedebilirler. Bu duygu halleri çoğu zaman davranışlarına da yansıyabilmektedir. Bu dönemde gerek aile içinde eş ile gerekse dış ilişkilerde yanlış anlaşılmalara neden olarak ilişkiler zedelenebilmektedir.

kadinlarda regl donemi Kadınlarda Regl Dönemi

Kadınlar regl dönemlerinde duygusal değişikliklerin yanında bir de fiziksel değişikliklerle karşılaşırlar. Bunlar, aşırı terleme, akneler ve vücutta şişlik gibi değişikliklerdir. Bu fiziksel ve ruhsal değişkenliklerle karşı karşıya kalan kadın kendini mutsuz, huzursuz ve değersiz hissedebilir. Bu dönemlerde özellikle eşlere bazı görevler düşmektedir.

Ağrılı ve enerji eksikliği yaşadıkları bu dönemde bazı ev işlerinde yardımcı olabilirler ve canının istediği bir şeyler varsa sorarak onu düşündüğünüzü ve önemsediğinizi göstererek kendini iyi hissetmesini ve kötü ruh halinden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.  Aksi takdirde çok basit gibi görülen regl dönemlerinde yaşanan duygusal ve fiziksel çatışmalardan ve ilişki düzensizliklerinden dolayı depresyona kadar varabilecek olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

Kadınların regl dönemleri için öneriler;

Sigara ve alkolden uzak durun.

Yürüyüş yapın, gezin, kendinizi eve kapatmayın, normal bir günmüş gibi davranın.

Stresli ortamlardan uzak durun.

Az ve sık yemek yemeye çalışın, şişkinlik yapacak yiyeceklerden (lahana,kuru fasülye, nohut) uzak durun.

Ilık su ile duş alın.

Bitki çayları ve bol bol su için.

Rahat giysiler giyerek kendinizi iyi hissedin.

Ve son olarak kadınların regl dönemlerinde  olmazsa olmazları olan çikolata yiyerek mutlu olun.

Bayanlara yönelik bir önceki Limonun Faydaları başlıklı yazıda "c vitamini ve limon, limon ve limon nasıl bir bitkidir" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarkadınların regl dönemleri,AKDINALRDA REGL DONEMI,kadınlar adet dönemlerinde neden duygusal olurlar,kadınlar regl dönemlerinde neden duygusal olurlar,kadınlarda adet dönemi

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ