15 Mayıs 2012

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Bu yazımızda sıklıkla şikayet edilen kadınlarda saç dökülmesi rahatsızlığı hakkında detaylı bir biçimde verileri inceleyecek ve tavsiyelerde bulunacağız.

Saç dökülmesi son zamanların en sık rastlanan rahatsızlıklarından biri. Aslında bu durumdan rahatsızlık olarak bahsetmek doğru olmasa da saç dökülmesinin oluşturduğu psikolojik etkiler bazen kişiyi bunalıma kadar sürükleyebilmektedir. Hatta bayanlarda depresyona kadar götürmektedir. Bu durum erkeklerde olduğu zaman sıradan erkek tipi saç dökülmesi olarak görülmektedir. Fakat kadınlarda saç dökülmesi ile karşılaşılması toplumumuzda pek de sıradan görülmemektedir. Bayanların en önemli aksesuarı saç olduğundan bayanlar bu sendromu kaldıramamakta ve ciddi bunalımlara yol açabilmektedir. Bu durum da kadınlarda saç dökülmesinin psikolojik etkilerini artırırken ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilmektedir.

kadinlarda sac dokulmesi Kadınlarda Saç DökülmesiKadınlarda saç dökülmesinin en yaygın sebebi genetik faktörlerdir. Ebevynlerinde saç dökülmesi sorunu yaşayan kadınların saçlarında dökülme riski oldukça yüksektir.Bu durum saç dökülmesine yönelik tahlil ve tetkiklerle anlaşılabilmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin en önemli neden genetik olmasına rağmen bazı dış etkiler sonucunda da saç dökülmesi yaşanabilir. Saç dökülmesine neden olan dış etkiler ise şöyle sıralanabilir;

Değişik kimyasal içerikli kozmetik ürünlerin oluşturduğu tahribat,
Aşırı stres ve gerginlik, üzüntü,
Hormonlar ile alakalı bir durum söz konusu olabilir.
Deri hastalığı olabilir
Psikolojik haleti ruhiyesi

Birçok dermatoloji uzmanının söylediği ortak söze göre saç dökülmesinin gerçek nedeni bulunur ve bu durum ortadan kaldırılırsa saç dökülmesini durdurmak mümkün olabilmektedir. Bu da görüldüğü gibi öyle kolay değildir.

Ne kadar dökülürse o zaman tehlike?
Saç dökülmesi her zaman olan sıradan bir olaydır. Her gün günde 100 saç telinin kopması saç dökülmesi olarak sayılmaz. Çünkü o kopan saçların yerine yeni 100 saç teli her gün içerisinde tekrar gelmektedir. Fakat saç dökülmesine neden olan şey saçtaki kimyasallar da olabilir.

Saç dökülmesine neden olan kimyasallar?
Kadınlarda saç dökülmesine neden olan bir çok kimyasal içerikli ürün bulunmakta.Saçları boyamak değişik spreyler ile şekil vermek saçların yıpranmasına ve zamanla dökülmesine neden olur. Çünkü içlerinde ki kimyasallar oldukça ağırdır. Saç boyaları saçları oldukça yıpratır. İçlerindeki ağır kimyasallardan saç diplerindeki o ince narin kökler zayıflar ve güçsüz kalır dökülür.


Saç dökülmesi sorununuz var ise öncelikle saçları besleyen saç bakım ürünlerini kullanınız.Saç tipinize uygun şampuan kullanmak ta bu süreçte oldukça önemli.Ayrıca saç boyasından en azından bir süre uzak durmak ta saç dökülmesinin engellenmesi adına etkili olacaktır.Tüm bunlara rağmen saç dökülmeniz devam ediyorsa dökülmeye neden olan temel etkiyi tespit ettirmek üzere bir dermatoloji uzmanına başvurunuz.

Suna Dumankaya’nın Mucizevi Saç Bakım Formüllerine bakmak ister misiniz? Suna Dumankaya Saç Bakımı

Bayanlara yönelik bir önceki Suna Dumankaya Saç Bakımı başlıklı yazıda ", suna dumankaya saç beyazlaması ve suna dumankaya saç beyazlamasına çözüm" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarkadınlarda saç dökülmesini engelleyen şeyler,saç dökülmesi ne zaman tehlikeli

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ