22 Ocak 2014

Kanseri Önleyen Başlıca Gıdalar

YOĞURT: Baş-boyun kanseri hastaları, her gün mutlaka yarım kilo ev yoğurdunun yanında çökelek ve evde yapılmış peynirin suyunu tüketmeli.kanserden koruyan yiyecekler 660x330 300x150 Kanseri Önleyen Başlıca Gıdalar

YER FISTIĞI: Bu hastalarda mucize etkisi yapan yer fıstığı, fırınlamalı; her gün bir avuç dövülerek yenmelidir.

ÇÖREK OTU: Folik asit zengini çörek otu dövülerek, keten tohumu ve yulaf tohumuyla birlikte her gün bir çorba kaşığı yoğurda karıştırılıp yenebilir.

BILDIRCIN YUMURTASI: Köy bıldırcını yumurtası günde iki kez yenmeli.

Baş ve boyun kanserlerinde, radyoterapi ile kemoterapi tedavisini beraber yaptığımızda komplikasyonlar artar. aşadaki iki çay formülü, bu tedavinin yan etkilerini azaltmada faydalı olacaktır.

1. FORMÜL: Zencefil, papatya, tarçın, limon kabuğu ve naneden oluşan çay, ılık olarak günde iki bardak tüketmelidir.

2. FORMÜL: Rezene, anason, tarçın, limon kabuğu ve naneyi de radyoterapi seansında reaksiyonlara ve ağız yarasına mani olmak için ılık ılık içmek gerekir.

04:59 HAVUÇ VE ELMA: Baş boyun tümörlerinde beta karotenden zengin gıdalar ön planda tutulmalıdır. Hastanın diyabeti yoksa, özellikle taze sıkılmış havuç ve elma suyu içmeli. Ağız acısını alması için diyet dondurma yenebilir. Meyve sularının buzlukta ufak küpler halinde dondurulup emilmesi de acıyı alır.

YARALAR İÇİN NAR: Narın, ağızda 35- 40 saniye bekletilmesini ve yudum yudum içilmesini öneririz. Narın ağızda emilme

özelliği vardır ve yaraları kapatır. Ağız yaralarını azaltmak için 800 ünite kadar E vitamini, ağızda çevirerek yutulmalı.

Bayanlara yönelik bir önceki Bağırsak Problemlerine Yararlı Bitkiler başlıklı yazıda "bağırsağa iyi gelen bitkiler, bitki kökleri ve doğal bitkiler" hakkında bilgiler verilmektedir.

ArananlarTUBER KILOS,baş boyun kanserini önleyen yiyecekler maranki,ev hanımlarının yaptıklar yiyecekler

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ