02 Ocak 2013

Kansızlığa Hangi Besinler İyi Gelir?

Kansızlık ülkemizde öncelikle kadınların en önemli problemlerinden bir tanesidir. Demir eksikliği ile kendini gösterir ve kandaki kırmızı hücrelerin azalması durumudur. Gebelerde ve çocuklarda da sık görülmektedir.Kansızlık ve demir eksikliği dengeli ve yeterli beslenmeme sonucu oluşmaktadır. Bunun çaresi vitamin B12 ve folik asit ağırlıklı beslenmektir.
Kansızlığa iyi gelen en iyi besinler,

kansizliga hangibesinler iyi gelir Kansızlığa Hangi Besinler İyi Gelir?

Karaciğer
Sığır eti, süt, yumurta, peynir, balık ve karaciğer B12 açısından en zengin besinlerdendir. Karaciğer hem demir hem B12 yönünden oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bol bol tüketmeliyiz.

Sebzeler
Koyu yeşil yapraklı sebzeler folik asit zengini besinlerdir. Ispanak ve brokoli de demir içeriği fazla olan besinlerdir.

Keçiboynuzu
Keçiboynuzu pekmezi çok iyi bir demir deposudur ve günde 2-3 tatlı kaşığı tüketerek kesinlikle kansızlığın önüne geçmiş olursunuz. En iyi kansızlık önleyici besinlerden bir tanesidir.

Üzüm ve Dut
Üzüm ve dut hem vitamin B12 hem de demir açısından oldukça zengin besinlerdir. Kansızlığı önlemek için bol bol tüketmeliyiz.

Isırganotu
Isırganotu çok iyi bir kan yapıcı özelliğe sahiptir. Bir su bardağı sıcak suyun içerisine yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış ısırganotunu koyarak haşlayıp, süzerek günde 3-4 bardak tüketerek kansızlığı önleyebilirsiniz.

Arslanpençesi
Arslanpençesi çayı çok fazla bilinmese de kansızlık için son derece önemlidir. Gün içerisinde taze taze demleyerek tüketebilirsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki C Vitamini Nelerde Bulunur başlıklı yazıda "c vitamini, c vitamini faydaları ve c vitamini içeren besinler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarsırttakireçlenmesine hangi besinler iyi gelir,2 yaş bitiren çocuklarda iyi konuşmuyorsa hangi besinler iyi gelir,b 12 içeren besinler canan karatay,dehbbozukluğuna hangi besinler iyi gelir,kan hücreleri hangi besiler iyi gelir,kansızlık önleyici besinleri

Etiketler: /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ