17 Ekim 2013

Kekin Kabarmasını Sağlamanın Yolları

Güzel bir kek yapmanın başta gelen püf noktalarından biri malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır. Kekin kabarması için yapılması gereken bir başka şey de yumurtanın sarısıyla beyazını ayırıp cam bir kapta kar haline gelene kadar çırpmaktır. Yumurta sarıları un, şeker, sıvı yağ ve margarin gibi malzemelerle karıştırıldıktan sonra yumurta akları bu karşıma yavaş yavaş eklenmelidir. Yumurta aklarına bir fiske de tuz eklemeniz önerilir. Uygulayacağınız kek tarifi yoğurt ve limon içeriyorsa kabartma tozunun yanında çok az miktarda karbonat da kullanmalısınız.  Karbonat içinde yoğurt, sirke ve limon gibi asitli ürünlerin olmadığı keklerin tadını acılaştırır; bu gibi durumlarda kabartma tozu kullanmayı tercih etmelisiniz.

kek kabartma 300x193 Kekin Kabarmasını Sağlamanın Yolları   Şekerin iyice erimesi ve yumurtanın krema kıvamını alıp kabarması malzemeleri çırpmanın en önemli kıstaslarıdır ve bunları sağlamak 5-10 dakika kadar sürer. Şeker-yağ karışımına yumurta ekleyecekseniz yumurtaları birer birer eklemeli ve iyice çırpmalısınız. İçinde karbonat bulunan bir kekin kabarması için mutlaka önceden ısıtılmış fırına konulması gerekir. Kekler genellikle ısıtılmış fırına koyulmakla beraber karbonat içermeyen tariflerde kekinizi soğuk fırına da koyabilirsiniz. Kabartma tozu, vanilya, tarçın ve kakao gibi malzemeler önce elenmeli; ondan sonra una eklenmelidir. Kalıbınızın her yerini önce yağlamalı, sonra da unlamalısınız. İyi kabarmış bir kek elde etmek için yapmanız gereken şeylerden biri de keki fırına koymanızdan sonraki 20 dakika süresince asla fırının kapağını açmamaktır. Bunu yaparsanız kabarmış bir kekin sönmesine sebep olabilirsiniz.

kek 300x256 Kekin Kabarmasını Sağlamanın Yolları   Kek hamurunun boza kıvamında olması gerekir; gereğinden az miktarda un kekin çökmesine, fazla unsa sert ve kuru olmasına yol açar. Unu karışıma kattıktan sonra çok fazla karıştırmak glutenin ortaya çıkmasına ve kekin lastiksi bir hal almasına sebep olur. Hamurunuza çerez, meyve, çikolata vb katacaksanız bunları nişastaya veya una buladıktan sonra en son aşamada katmalısınız. Bunları ekledikten sonra pek karıştırmadan hamurun üstüne bırakmanız tavsiye edilir.

Bayanlara yönelik bir önceki Damla Çikolatalı Kek Tarifi başlıklı yazıda "damla çikolatalı kek, damla çikolatalı kek nasıl olur ve damla çikolatalı kek nasıl yapılır" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarkekin kabarması için ne yapmalı,keklerin kabarması için ne yapmalı,kek nasıl kabarır,kekin kabarması için,kekin kabarması,kekin sönmemesi için ne yapmalı,kekin kabarmas iin ne yapmal,keki en gzel ne kabartr,evde yapılan kekin hazır kek gibi olması için ne yapılmalı,kabaran kek tarifi

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ