16 Ocak 2014

Kış Aylarında Tüketilecek Organik Besinler

Domates, havuç, bal kabağı, portakal suyu, turuncu sebzeler, ıspanak, yoğurt, soğan, sarımsak, su…112111 660 320 300x145 Kış Aylarında Tüketilecek Organik Besinler

Karbonhidratı eksik etmeyin; Kendini bitkin, halsiz hissedenlerdir genellikle, vücudun başlıca kaynağı karbonhidrattır.Daha çok esmer pirinç , makarna ve buğdaydan yana tercihlerimizi kullanalım.

Ispanak ve taze sıkılmış portakal suyu; ıspanak demir minerali açısından oldukça zengindir, fakat ıspanak yemeği yerken içinde bulunan demirden daha fazla yararlanabilmek için yanında portakal suyu içmelisiniz C vitamini içeren sebze ve meyve suları tüketmelisiniz. Soğan ve sarımsak; başlı başına bir antibiyotiktir adeta. Kükürt bileşenleri sayesinde vücudunuzun direncini artırır.Soğanın zarlarını çıkartmayı ihmal etmeyelim.

Su; Günde en az 15 su bardağı su tüketmelisiniz suyun önemini anlatmakla bitiremeyiz. Günde 8-10 bardak su tüketmeniz bile kendinizi iyi hissetmenizi sağlamaya yeter.

Turuncu sebzeler; Kış aylarında bal kabağı, havuç, turuncu sebze ve meyveler A vitamini ve güçlü bir antioksidandır. C vitamini açısından da zengindir. Özellikle portakal ve greyfurtu kış aylarında bol bol tüketmeye çalışalım.

Yoğurt; Mikroplara karşı koruma sağlar. Düzenli olarak tüketildiğinde soğuk algınlığına karşı savaş verir. Kış aylarında özellikle düzenli olarak günde 1 kâse yemenizi tavsiye ederim. Yoğurdumuzu kendimiz mayalarsak daha da yararlarını görmüş oluruz.

Kuru yemişler : Özellikle ceviz , fındık , kuru kayısı , incir kurusu ,dut kurusunu bir avucu geçmeyecek şekilde gıdalarımızdan eksik etmeyelim.

vitamin s table with food icons 300x300 Kış Aylarında Tüketilecek Organik Besinler

Bayanlara yönelik bir önceki Bağırsak Problemlerine Yararlı Bitkiler başlıklı yazıda "bağırsağa iyi gelen bitkiler, bitki kökleri ve doğal bitkiler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarevde yapabilecegimiz dogal besinler,kis aylarinda cocuklara yararli bitkiler

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ