26 Aralık 2012

Kış Depresyonundan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

insanın yaz güneşi ile beraber yaşam enerjisinin azalması ya da yok olması sürecidir. Yazın uzun ve sıcak günlerinden, açık havadan ve güneş den sonra yerini alan kapalı ve kasvetli kış döneminde çoğumuz içim karardı hiçbir şey yapmak istemiyorum, hiçbir şeyden zevk almıyorum gibi kelimeleri sık sık kullanırız.

kış depresyonundan nasıl kurtulabilirsiniz Kış Depresyonundan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

, genellikle güneş ışınlarının kendisini daha az göstermeye başladığı sonbahar-kış döneminde başlayıp, ilkbahar-yaz döneminde ortadan kaybolan bir ruh halidir. Kişinin iyilik halini olumlu ya da olumsuz etkileyebilmektedir. Sürekli uyuma isteği ya da uykusuzluk,  iştah artışı ya da azalması, yorgunluk, sinirlilik, mutsuzluk, kendini değersiz hissetme, enerji azalması gibi belirtiler gösterebilmektedir.

Çok ileri boyutta bir mevsimsel depresyon yaşanmadığı sürece bir kaç basit şeyi hayatımızda uygulayarak kış depresyonundan kurtulabiliriz.

Düzenli spor yapmaya özen gösterin.Spor yaparak vakit geçirmek kişinin kendisini daha mutlu hissetmesini sağlayacaktır.
Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin.
Gün ışığından yeteri kadar yararlanmaya özen gösterin.
Evinizi ve işyerinizi yeteri kadar havalandırıp, aydınlatmaya dikkat edin.
Uyku düzeninizi iyi dengeleyin.
Sosyal yaşama planlı olarak vakit ayırmaya özen gösterin.
Gerekirse destek kaynaklardan yardım alabilirsiniz.

Bayanlara yönelik bir önceki Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapılması Gerekir başlıklı yazıda "mutlu bir evlilik de yapılması gerekenler, Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapılması Gerekir ve mutlu evliliğin sırları" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ