08 Mayıs 2012

Köfte Tarifi Burada

Köfte büyük küçük herkesin beğenisene nail olan bir tat şüphesiz. Bu yazımızda sofralarda ayrı bir yeri olan köfte ve köfte tarifinden bahsedeceğiz sizlere.

Köfte tarifi
Hazır yiyecek olarak da tüketme imkânımızın olduğu köftenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Hatta yöreye göre de değişiklik gösteren köfte, değişik baharat çeşitlerinin kullanımı, içeriğindeki maddelerin değişmesiyle de Türkiye sınırları içerisinde çok farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır.

kofte tarifi Köfte Tarifi Burada

Köfte tarifini sizlere yapmadan önce çok sayıda farklı köftenin de varlığını söylemek gerekir. Bunlardan en fazla sözü edileni de Bursa’nın İnegöl ilçesinden adını almakta olan İnegöl köfte tarifi üzerinde durmak gerekir. Yöreye özgü değişen köfte çeşitlerini ciddiye alacak olursak bu sayı sürekli artış gösterir. Bu yöreye göre değişiklik gösteren bir başka köfte de İzmir köftesidir. İzmir köfte tarifi de diğer köfte tariflerinden farklılıklar gösterir. Bunların arasında en lezzetli olanı ve genelde ortak olanı da ızgara köftedir. Izgara köfte, kömür üzerinde yapılırsa bambaşka bir lezzet olur. Eğer köfte çeşitlerini sıralayacak olursak bu sıralama çok fazla uzar gider. Örneğin dalyan köfte tarifini bambaşkadır.. Bunun dışında birde mercimekli köfte tarifi var ki bambaşka bir mutfak hazırlığı gerektirir.

Bütün bunların dışında ismi pek de duyulmamış olan ekşili köfte tarifi vardır ki ekşili köfte, diğer köftelerden daha farklıdır ve sürekli aranan bir tada sahiptir. Biz bütün bu köfte çeşitlerini bir kenara bırakarak bu yazımızda ni paylaşacağız sizlerle.

Köfte Tarifi
İlk önce bütün malzemeleri göz kararı oluşturabileceğinizi söyleyebiliriz. Bunu ölçü edinmeyi başarırsanız her yemekte ölçü tutturmayı da başarabilirsiniz. Kıyma ile ıslatılmış olan ekmek içini karıştırıldığınızda içine tat verecek olan rendelenmiş soğanları, gerekli kullanmak istediğiniz baharatları ve tuzu eklersiniz. Sonra bir de içine yumurta kırarak bu karışımı yoğurmanız gerekir. Yeteri kadar yoğurduğunuzda köfteniz pişmeye hazır demektir. Yassılaştırarak avuç içini dolduracak büyüklükte şekil verip kızgın yağa atarak köftelerinizi pişirebilirsiniz.

Diğer tariflerimiz için Yemek Tarifleri

Bayanlara yönelik bir önceki Yemek Tarifleri başlıklı yazıda "ana , en kolay ve güzel " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlardeğişik köfte tarifleri,farklı yemek tarifleri,değişik köfte tarifi,degisik kofte yapimi,farklı köfte tarifleri,Farklı yemek çeşitleri,cok degısık yemek tarıflerı,dalyan köfte,değişik yemek çeşitleri,ev yapımı kuru köfte

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ