28 Kasım 2012

Kumaş Boyama Nasıl Yapılır?

Sevgili ev hanımları biraz el beceriniz varsa birbirinden güzel ve kullanışlı evinizin her köşesinde kullanabileceğiniz, yakınlarınıza hediye edebileceğiniz, hatta yaptığınız ürünleri satarak para kazanarak kendinize ek gelir sağlayabileceğiniz gelin hep beraber  görelim.

Özellikle ev hanımlarının el becerileri konusunda yaratıcılığının görülmeye değer olduğunu düşünüyorum ki sevgili bayanlar günlük yaşamınızda bunu dışa vurmaktan ve yeteneklerinizi geliştirmekten kesinlikle kaçınmayın.

kumas boyama nasil yapilir 1 Kumaş Boyama Nasıl Yapılır? ile neler yapılabilir?

Oda takımları, mutfak takımları, birbirinden güzel masa örtüleri, kırlentler, perde ya da perde uçları, fular, mendil, eşarp, tablo, pano, çanta, abajur ve bluz gibi pek çok şey yapılabilir.

Evet şimdi gelelim günün stresinden kurtularak eğlenceli  kumaş boyamamız  için gerekli malzemelere; Kumaş, kumaş boyası, palet, fırça, kalem, parşömen kağıdı ve su kabı.

Öncelikle kumaş boyama yapabilmemiz için boyama yapacağımız kumaşın üzerine desen kağıdı ile kopyalama yapmamız gerekir. Kumaşın üzerine yapmak istediğimiz desen kağıdını iğneleyerek, kumaş ile desen arasına bir tane karbon kağıdı yerleştirilir. Daha sonra desenin üzerinden kalemle kumaşa model çizilir. Kumaşa model çizme işlemi de bittikten sonra boyama yapmak için renkler nasıl elde edilir onu görelim.

Mavi + Siyah = Lacivert 

Kırmızı + Sarı = Turuncu 

Kırmızı + 2 Kat Mavi = Eflatun 

Kırmızı + Mavi + Siyah = Bordo 

Mavi + Yeşil = Cam Göbeği 

Kırmızı + Sarı + Beyaz = Yavruağzı

Sarı + Yeşil = Açık Yeşil

Yeşil + Kırmızı = Kına Yeşili

Mavi + Beyaz + Siyah = Duman rengi

İki kat kırmızı + Mavi = Mor

Sarı + Siyah = Sütlü Kahverengi

Renklerin uyumu

Kumaş boyama da  önemli olan deseni ön plana çıkarmak için renk uyumudur. Onun için boyama yaparken birbirleriyle uyumlu renkleri kullanmaya özen göstermek gerekir. Birbirlerine uyumlu farklı renkleri mesela açık ve koyu renkleri birarada kullanarak desene canlılık verilebilir.

Boyama teknikleri

Kontür tekniğini kullanılarak yapılan boyama desenin kenarındaki çizgilerin üzerinden fırça ile hat çizilerek yapılır.

Tonlayarak boyama tekniği ise herhangi bir rengin farklı tonları kullanılarak yapılan boyamadır. En açık tondan en koyu tona doğru yapılır.

Düz boyama istenilen renkte ve istenilen tonda yapılan boyamadır.

Bu üç boyama tekniğinin üçü birden kullanılarak farklı türde boyamalar da yapılabilir.

Sırma ve maraş işi boyamayı diğerlerinden ayıran en önemli özellik tek yüzlü işleme olmasıdır. Desenin altı karton ile kabartılıp, desenin üzerinden yedi kat sırma atlatılarak kenarlarından içlik ile karşılıklı tutturulur. Aynı işlem desenin hepsine yan yana uygulanarak yapılır.

Öncelikle kumaş düz bir alana yerleştirilir. Daha sonra boyama yapılacak kumaşın altına lüzumsuz bir karton ya da kalın bir kağıt parçası konularak altına boya geçmesi önlenmiş olur. Desen üzerine kullanılacak renkten bir miktar paletin içine koyarak boyanın kıvamı çok koyu ise bir miktar su konulabilir, koyu değil ise su koymaya gerek yok. Eğer boyanacak alan büyük ise kalın bir fırça ile boyanacak alan küçük ve dar ise de ince bir fırça ile boyama işlemine başlayabilirsiniz. Boyama yaparken önemli olan fırça darbelerinin hep aynı yönde olmasına dikkat etmektir yoksa desen üzerinde dalga dalga bir görüntü oluşabilir. Farklı bir renk kullanılacağı zaman eğer aynı fırça ile boyamaya devam edilecekse mutlaka fırçanızı su ile temizlemelisiniz. Yoksa boyamak istediğiniz renk farklı bir renge dönüşebilir.

Kumaş boyama yaparken nelere dikkat edilmesi gerekir?

– Kumaş üzerindeki deseni boyamaya başlamadan önce başka bir kumaş parçası üzerinde renklerin uyumunu ve tonunu ayarlayıp,  asıl boyama yapacağımız desenin üzerinde ondan sonra boyamaya başlamalıyız.

– Boyama yapılan kumaş kalın bir kumaş ise fırçaya fazla miktarda boya sürülerek yapılmalıdır, boyanan yüzeyin üzerine tekrar boya sürülmemesi gerekir.

– Kabartma boya yaparken boya çabuk kuruduğu için hızlı yapmak gerekir.

– Kabartma boyalara her kullanımdan önce 2 damla su eklenmelidir.

– Çok sık yıkanması gereken kumaşlara  kabartma, sim ve pul işi az kullanılmalıdır.

– Boyama yapılacak kumaşın temiz olmasına ve kırışık olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

– Boyaları kullanmadan önce mutlaka çalkalamak gerekir.

– Farklı markaların boyalarını karıştırmamaya özen göstermek gerekir.

– Boyama yapılacak kumaşın altına boya geçmemesi için lüzumsuz karton konulabilir.

Bayanlara yönelik bir önceki Ev Hanımları Sosyal Yaşamın İçinde Olmalı başlıklı yazıda "Ev Hanımları Sosyal Yaşamın İçinde Olmalı, ev hanımları ve sosyallik ve söke de ev hanımlarının sosyalleşmesi" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarkumaş boyama nasıl yapılır,kuma boyama,evde kumaş boyama nasıl yapılır,evde kumas boyama,evde kumaş nasıl boyanır,kuma boyama nasl yaplr,kumaş boyama nasıl yapılır video,kumaş boyası nasıl kullanılır,sulu kumaş boyası nasıl kullanılır,kumas boyama teknikleri

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ