15 Ekim 2013

Kurban Bayramı Bir Katliam Mıdır ?

Mesele 1.) Kurban bayramı bir katliam mıdır ?

Dünya üzerinde 7 milyar insan yaşıyor, bir araştırmaya göre dünyada kişi başı et tüketimi yıllık ortalaması 38.7 kg. Basit bir hesapla dünyada et tüketimi günlük 742 191 780 kg.

Etlerin hepsi aynı hayvandan geliyor olsaydı yaklaşık rakamlarla; günde 530 milyon tavuk ya da 37 milyon koyun ya da 2,5 milyon inek ederdi. Gene basit hesapla ortalamalarını alırsak günde 190 milyon CAN eder. Yani bir insan zaten günlük tükettiği et ile günde 190 milyon hayvanın ölümüne katkıda bulunuyor.

Dünya üzerinde 1.6 milyar Müslüman’ın olduğu tahmin ediliyor. Bunların yarısı yaşı itibari ile kalan kısmında yarısı da maddi durum sebebi ile kurban kesmekle yükümlü değil yani ortalama 400 milyon Müslüman kurban kesecek olsa; 1 ineği 7 kişiye kadar kesebiliyor (hesaplarken 5 hissedar olarak hesaplayacağım) 1 koyun 1 kişi, yani 8 milyon inek ya da 400 milyon koyun (deve ve ineğin daha fazla kesildiğini tahmin ediyorum ama yapılmış bir istatistik olmadığı için yarı yarıya diye hesaplayacağım) yani 204 milyon hayvan bir günde kesiliyor.

Kurban, bayramın ilk günü bayram namazından itibaren üçüncü günü, güneş batıncaya kadar kesilir. Yani 3 gün süremiz var.  3 günde 204 milyon hayvan..

Bakın matematik bizi nerelere getirdi..

Mesele 2.) Ama Hayvanlara Eziyet Ediliyor ?

Unutmayalım mükemmel olan Müslüman değil İslam’dır yani cahil bireylerin yaptığı yanlışlık ile kurban bayramına hayvanlara yapılan eziyet demek uygun olmaz.

İslam’da hiçbir zaman hiçbir hayvana eziyet, işkence etmek, suda boğarak veya ateşte yakarak öldürmek caiz değildir. Kurban kesmenin de belirli kuralları vardır. Hayvana eziyet edilmemeli; Hatta bir ortamda birden fazla kurban kesiliyorsa izletilmemeli, bıçak önceden hayvana gösterilmemeli hayvanın önünde bilenmemelidir. İslam bu kadar ince öğütler verirken buna uymayan insanlar yüzünden kurban bayramı bir katliamdır demek bence haksızlık oluyor.

Bu mesele üzerine hala tatmin olmadıysanız Mesele 5 bunu tamamlar nitelikte

Mesele 3.) Et Tüketimindeki Vahim Adaletsizlik

Yukarıda bahsetmiştik; dünya genelinde yıllık kişi başı et tüketimi ortalama 38.7 kg idi. Peki dağılım nasıl sizce ? Mesela Hong Kong’da bu arakam 123kg ABD’de 109kg AB ortalaması 77kg iken Mısır’da 13,6kg Endonezya’da 10,9kg kim bilir diğer Afrika ülkelerinde kaç kg.. Bu adaletsizlik sadece uluslararası değil tüm ülkelerde kendi içlerinde zenginlerin tüketim ortalaması çok daha yüksekken fakirlerinki inanılmaz düşük rakamlarda kalıyor.  Devamı Mesele 4’te

Mesele 4.) Yardımlaşma ve Hatırlama

kurban bayrami 300x225 Kurban Bayramı Bir Katliam Mıdır ?Kurban öyle bir ibadet ki bu adaletsiz dağılımda en altta bulunan insanlara bile yardımlar ulaşıyor. Bayram bize toplumda yardımlaşma ve dayanışmayı bir kez daha hatırlatıyor. Çoğu zaman durumu olmayan insanlarla birebir muhatap olup onların anlaşılmasına fayda sağlıyor. Kurban’ın bu konuda ki faydaları saymakla bitmez fakat bizim konumuz bu olmadığı için kısa geçtim; Bu konuda çok daha detaylı yazıları her yerde bulabilirsiniz.

Mesele 5.) Dünyada hayvanlara yapılan eziyet

İnternette insanların vejetaryen olmalarının sebeplerini araştırırken bir video ile karşılaştım: http://www.youtube.com/watch?v=naU-_2yekUg inanılmaz etkili bir video (Dikkat: Rahatsız edici, insanlık dışı işler yapan insanların görüntülerini içerir). İslam’da bunlara yer yoktur. Açıkça ve kesinlikle yasaklanmıştır hatta bir hayvanın bu muameleleri gördüğünü bile bile o hayvanı yemek bile caiz değildir.

Gelin hep beraber bunları engelleyelim, bunlara karşı önlem alalım tepki gösterelim. Hayvan sever bireyler yetiştirelim. Herkesi bilinçlendirelim, denetimi arttıralım, kurban bayramında kurban kesecekler için eğitimler verelim gerekirse izin vermeyelim sadece kasaplar kesebilsin. Hayvanların eziyet görmemesi için her önlemi alalım ama insanların inanışlarına saygısızca ve iyi düşünmeden koyulan tepkiler vermeyelim. Bu tepkiler karşı tepki görmekten başka bir işe yaramamakta, kimseyi bilinçlendirmemekte ve vazgeçirmemekte.

Bayanlara yönelik bir önceki Kadınlara iş imkanı Çöp(m)adam Projesi başlıklı yazıda "çevreye duyarlı projeler, çöp(m)adam projesi ve ev hanımlarına iş imkanı veren projeler" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarhayvanlara yapılan eziyetler,ineklere yapılan eziyetler,kurban eziyeti video,hayvana yapılan eziyet kötü şeyler hakkında yazı,hayvanlara yapılan eziyet yazı,hayvanlara yapılan eziyetler engellenir,hayvanlara yapılan eziyetler hakkında yazı,hayvanlara yapılan eziyetler yazı,hayvanlara yapılan eziyetler youtube,hayvanlara yapýlan eziyetler

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ