02 Nisan 2013

Menopoz Dönemine Hazırlıklı Olun

kadınların endişeyle beklediği dönemlerden biri hiç şüphesiz. Latince’de meno ve pause kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuş menopoz kelimesi “düzenli adet kanamalarının kesilmesini ifade ediyor.

menopoz Menopoz Dönemine Hazırlıklı Olun

Pek çok kadın menopoz dönemi öncesi anlam veremediği sıkıntılar duyar.

İşte en sık görülen menopoz belirtileri:

Yorgunluk, sinirlilik, aşırı duygusallık, baş ağrıları, uykusuzluk, keyifsizlik, gerginlik, kas ve eklem ağrıları, kas güçsüzlüğü, gezici ağrılar, sersemlik hissi, çarpıntı, fenalık hissi, nefes darlığı hissi menopoz döneminde yaşanan sıkıntıların başlıcaları arasında.

Peki menopoz dönemi ne zaman başlar?

Kabuk gören menopoz dönemine girme yaşı  49-55 yaş arasıdır. Bu yaşlar arasında adetin kesilmesi olağandır. Ancak kadınların %1’lik kısmı menopoz dönemine 40 yaşın altında girmektedir.Erken menopoza girme nedenlerinin başlıca sebebi ise hepimizin yakından tanıdığı bir tehlike olan sigara. Sigara kullanan kadınların 3-5 yıl arasında erken menopoza girdikleri gözlemlenmiştir.

Erken menopoza giren kadınlar ne yapmalı?

Erken menopoza giren kadınların yapması gereken şeyler, normal menopoz dönemine giren kadınlarla aynıdır. Ancak bu yaş 35’lerin altına indiğinde mutlaka tıbbi tahlil ve tetkikler yapılmalıdır.

Bayanlara yönelik bir önceki Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Meyve Yiyin başlıklı yazıda "Kış Hastalıklarından Korunmak İçin Meyve Yiyin, kış hastalıklarından korunun ve kış hastalıklarından meyve ve sebze ile korunun" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarmenopoza girenler evde ne yapmalı

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ