24 Mart 2014

Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel nedir?

mevsimini hissetmeye başladığımız şu günlerde, karmaşık duygularımızın,  yorgunluğumuzun aslında bilimsel bir açıklaması var:  “

Uzmanlara göre mevsimsel her yıl aynı mevsim ya da mevsim başlarında  yaşadığımız duygusal depresyondur.

Mevsimsel depresyon belirtilerini kısaca şöyle sıralayabiliriz:

  • Sebebini bilmediğimiz yorgunluk,
  • Mutsuz  olmamız,
  • Sinirli ve endişeli hallerimiz

bu depresyon türünün en başta gelen belirtileridir.  Diğer depresyon türlerinden ayıran en önemli farkı ise mevsim başlarında bu olayın  görülmesidir.

Yapılan araştırmalar sonucunda bu depresyonun görüldüğü gruplar ise; gündüzlerin kısa sürdüğü yerlerde yaşayan insanlar, 15-55 yaş grubu ve kadınlar olarak saptanmıştır. Ayrıca yaş ilerledikçe mevsimsel bunalımın görülme oranı gittikçe azalmaktadır.

Peki mevsimsel depresyon durumundan nasıl kurtulabiliriz?

Dengeli ve sağlıklı beslenme, bu bunalımı atlatmanın en büyük yardımcısıdır. Vitaminli besinler ve bol sıvı tüketmek de sırasınca devam etmektedir. Uzmanlar ayrıca bol meyve tüketmenin de bu durum için yararlı olacağını vurgulamaktadır.

Corbis 42 54520880 Mevsimsel Depresyon

Mevsimsel depresyon

Fiziksel aktivite olarak ise; güneşli güzel havalarda bol bol yürüyüş yapmak büyük bir yarar sağlayacaktır. Fiziksel olarak aktif halde olmak sizi zinde tutacaktır. Yaza yaklaştığımız bu günlerde spor yapmak hem ruhumuzu dinlendirir hem de fiziğimizi daha sağlıklı bir hale getirir.

Mevsimsel depresyonun, en önemli tedavisi ise hastalığa hiç yakalanmamaktır. Bunun için yukarıda bahsedilen tavsiyeleri dinlemenizde fayda bulunmaktadır.

Bayanlara yönelik bir önceki İlkbaharla Beraber Atın Üstünüzdeki Kırgınlıkları başlıklı yazıda "2014, hastalıklar ve ilkbahar" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaraileyi bunalimla korkutma yollari,spor ve depresyon,turkiyenin dogal yuz guzelleri,renkli gelin ayakkabısı satın al,nail dizayn,MEVSİMSEL DEPRESYON BELİRTİLERİ,mevsimsel bunalım,dantelli ceket örgü modelleri,canan efendigil karatay depresyon tedavisi,boşanmadan sonra bunalımı yenme yolları

Etiketler: / / / / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ