01 Kasım 2013

Mide asidi nasıl azaltılır

mide asidi Mide asidi nasıl azaltılırMide pH ı, sindirimde görev aldığı için asit özelliktedir ve değerleri 2-3 dür. Kimi mide sorunlarında mide asidi artabilir ve kişiye son derece rahatsızlık verir. Mide rahatsızlığınız olmasa bile bu konudan dert yanıyor olabilirsiniz fakat genede tekrarladığında doktora görünmekte fayda var. Bu yazımızda, mide asidi nasıl azaltırlır? ile ilgili.

Mide asidi
 sağlıksız hazır içecekleri içmek, yanlış beslenme ve fazla ilaç kullanımı gibi durumlarda artar. Mideniz yanıyor gibi hissedersiniz, mide asidinin arttığını hissedersiniz bu bir çok kişinin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Kendimde yaşadığım bir problem olduğu için mide asidi problemi nasıl çözülür araştırdım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Mide asidi nasıl geçer?

Öncelikle en büyük sebep yediklerimiz ve içtiklerimiz bu yüzden bazı şeylerden uzak durarak çoğu zaman hiç mide asidi gibi bir derdimiz kalmaz. Özellikle akşam yemeğinden sonra aşağıdaki liste kesinlikle ve kesinlikle tüketilmemesi gerekiyor.

Uzak durmamız gerken yiyecekler şunlar; Aşırı yağlı, kızartılmış ve baharatlı yiyecekler, Krema ve sos içeren yiyecekler tamamen kesemiyorsak bile yediğimiz zaman az yemeli ve yaşantımızda tüketimi azaltmalıyız. Çikolata gibi besinler mide asiditesini artırma özelliği olduğundan aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Çiğ soğanda uzak durulması gerekenler arasında.

İçeceklere geçecek olursak; çay ve kahve gibi kafein içeren içecekler az tüketilmeli, Kola gibi asitli içecekler içerdiği asit nedeniyle tüketilmemelidir, Hazır meyve sularının uzun ömürlü olmaları için eklenen asitler nedeniyle, içilmemesi gerekir. Aşırı sıcak ve soğuk içmemeye çalışın, her türlü besini mümkün olduğu kadar ılık tüketin.

Diğer önemli tavsiyeler ise sigara ve alkol kullanımının tamamen bırakılması. Midemizi rahatlatacak ve yaşam kalitemizi arttıcaktır.

Yukarıdaki saydıklarımıza dikkat ederseniz mide asidini azaltmanızı kolaylaştırmış olursunuz. Mide asiditesinin azaltılmasında kendi alacağınız önlemlerin yanında yukarıda da bahsettiğim gibi mutlaka bir uzmana danışmanız gerekiyor. Eğer altında başka bir hastalık yatıyorsa, çok vakit geçmeden teşhisin koyulmasına ve tedavinin sağlanmasına kolaylık sağlamış olursunuz.

Bayanlara yönelik bir önceki Çocuklarımıza yedirdiğimiz şekerler ne kadar sağlıklı başlıklı yazıda "çocuklara ne kadar şeker yedirilmeli, şekerlemelerin zararları ve şekerler zararlı mı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarmide asidi nasil azaltilir,mide asidini nasıl azaltırız,mide asiti nasıl azaltılır,miytete asıt nasıl azaltılır,günlük hayata yediklerimiz ve içtiklerimiz asitler nelerdir,midedeki asit nasıl azaltılır,mide asidini azaltan formül,mide asidi nasil dusurulur,mide asidi nasıl düşer,içecek asiti nasıl yapılır

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ