17 Ekim 2013

Mide yanması, nasıl engellenir ve tedavisi nedir

my1 Mide yanması, nasıl engellenir ve tedavisi nedir   Aldığımız besinler midede bazı değişikliklere uğrayarak bağırsaklara gönderilecek hale getirilir. Mide bu işlevi gerçekleştirebilmek için iç yüzeyini kaplayan zarın altında bulunan salgı hücrelerini besinlerde gereken değişimi sağlamak üzere uyarır. Bu sırada meydana gelen bir dengesizlik sonucunda aşırı asit ortamı oluşur, mide kendini koruyamaz ve mide yanması olayı ortaya çıkar. Sık görülen mide sorunları arasında bulunan ve keyifle yenen bir yemeği eziyete dönüştürebilen mide yanmasının derecesi ne tür şeyler yediğinize ve midenizin ne kadar dolu olduğuna bağlı olarak değişir.

my Mide yanması, nasıl engellenir ve tedavisi nedir   Toplumun % 30-40 kadarında görülen bu rahatsızlık yemek borusundan gırtlağa doğru bir yanma, ekşime hissi duyulmasına sebep olur. Reflü adıyla da bilinen mide yanmasıyla ilgili şikayetleri azaltmak için az miktarda ve sık yemek gerekir. Aceleyle ve ayaküstü yemek mide işlevine zarar verdiğinden yemeklerin masaya oturarak yenmesi, yemek yemenin bir zorunluluk değil bir keyif olarak değerlendirilmesi önemlidir. Fazla kiloların verilmesi mide yanması sorununu ciddi oranda azaltır. Ağzınıza küçük lokmalar alırsanız mideniz sindirim için gereken salgıları daha rahat üretir, lokmaları uzun uzun çiğnemeniz ise midenizde şişkinlik ve ağırlık hissi oluşmasını engeller. Çok dar giyecekler ve fazla sıkılmış kemer de reflüye sebep olabilir. Sofradan tıkabasa doymadan kalkmak, akşam öğününden sonra bir şeyler atıştırmamak gerekir. Bunu yaptığınız takdirde mideniz gece boyunca çalışıp yorulur. Yiyecek ve içecekleriniz çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır. Geceleri sağ yana dönerek yatmamalısınız. Besinler mideye sağ taraftan girdiği için, yeterince hazmedilmemeleri halinde mide borusunda yanma hissi meydana gelebilir.

my2 300x300 Mide yanması, nasıl engellenir ve tedavisi nedir   Mide yanması tedavisi için mide asidini nötralize eden veya midede asit salgısını önleyen ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar mutlaka doktor tarafından tavsiye edilmelidir. Endoskopik tedavi yöntemleri bazı hastalarda faydalı olabilmektedir. Cerrahi uygulamalar ise daha çok şikayetleri ciddi seviyede olan genç hastalarda kullanılır. Süt veya asit içermeyen içecekler ve antiasit emme pastilleri anlık tedavi için faydalıdır. Daha uzun vadeli etki içinse histamin blokerleri veya proton pompa inhibitörleri kullanılır. Hamileliğin geç döneminde yaşanan yanma ve ekşime şikayetleri bebeğin mide üzerine baskı yapıp mide içeriğini yukarıya itmesinden ve bunun sonucunda mide asidinin yemek borusuna geri kaçmasından kaynaklanır. Şikayet çok fazlaysa antiasit ilaçlar kullanılabilir, bunun dışında yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Bayanlara yönelik bir önceki Sahte ilaçlar nasıl anlaşılır başlıklı yazıda "sahte ilacı farketme yolları, sahte ilaçlar nasıl anlaşılır ve sahte ilaçların yan etkileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarantiasit ilaçlarnasil kullanılır,mide ekşimesi evde nasil tedavi edilir,mide yanması nasıl engellenir,mide yanması nasıl engellenr,miğde asiti nasıl engellenir

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ