17 Mayıs 2014

Migren Nedir ?

Migren Nedir ?

Baş ağrısı, hemen hemen her insanda görülen bir durumdur. Baş ağrıları, oluştukları yere ve şiddetlerine göre, farklı hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Genel anlamda, birkaç saat içerisinde belirtileri kaybolan ve gündelik yaşama devam etmeye engel teşkil etmeyen baş ağrıları, bazen daha farklı ve şiddetli boyutlarda olabilmektedir.

Baş ağrılarının en şiddetli şekillerinden biri olan migren, çok ciddi bir hastalık türü olmasa da, kişiye verdiği rahatsızlıklar bakımından ağır bir hastalıktır.

Migren, genel olarak, tekrarlayan ataklar haline ortaya çıkmaktadır. Başın bir tarafında zonklama şeklinde başlayan ve gün boyu giderek artan şiddette devam eden bir baş ağrısıdır. Belli aralıklarla meydana gelen, ataklar sırasında ağrının şiddeti iyice artar. Bunun yanı sıra, bu ataklar sırasında, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar ortaya çıkar. Ayrıca, migren döneminde kişi ışık ve ses karşı çok duyarı hale gelmektedir.

Migrenin ortaya çıkış nedenleri konusunda, tam olarak belirlenen bir neden bulunmamaktadır. Bazen sinirsel, bazen genetik faktörler bağlı, ya da sinüzit vb. hastalıkların ilerlemesi durumuna bağlı olarak geliştiği düşünülmektedir. Migren, ayrıca, beyindeki serotonin hormonunun az salgılanması ya da hiç salgılanmaması durumunda da ortaya çıkabilmektedir.

Migren tedavisi nasıl olur ?

Migren tedavisi, migrenin çeşidi ve atakların tekrarlanma sıklığına göre değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda kişilerin karanlık ve sessiz bir ortamda dinlenmeleri, migren ağrılarını hafifletmek için yeterli olurken, bazı durumlarda ise, antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir. Migren genel anlamda, kişiler için ciddi bir durum oluşturmaktadır. Öyle ki, çoğu zaman migren hastaları o gün evden çıkamazlar, gündelik hayattan koparlar ve ağrı krizleri yaşarlar.

Migren erkeklerle kıyaslandığında, kadınlarda 3 kat daha fazla sıklıkta ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bunda en büyük sebep, kadınların strese daha meyilli bir yapıda olmaları ve hormonal değişikliklerin kadınlarda daha fazla olmasıdır. Yaş aralığı bakımından ise 20 ile 40 yaş arası erken orta yaş grubunda görülme daha fasla olmaktadır.

Migrenin türleri nelerdir

Migren, temel olarak, 2 çeşitte ifade edilmektedir. Bunlar ve klasik migrendir. Basit migren, migren hastalarının çoğunluğunda görülen bir durum olup, mide bulantısı ve kusma çok nadiren görülmektedir. Klasik migrende ise, bulantı ve kusma ile beraber, görmede de problemler ortaya çıkmaktadır. Bu migren türünde, ağrı yine tek taraflı ve şiddetlidir.

Migren, nöroloji uzmanının kontrolünde tedavi için en uygun seçenekler uygulandığında, tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Migren tedavisinde genelde ilaç tedavisi kullanılırken, bazı ağır vakalarda operasyon seçenekleri de uygulanabilmektedir.

 

Bayanlara yönelik bir önceki Yaşınıza Göre Nasıl Beslenmelisiniz? başlıklı yazıda "30lu yaşlar nasıl beslenmeli, beslenme yolları nelerdir ve çocuklar nasıl beslenmeli" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarmigren ağrısına ne iyi gelir evde

Etiketler: / / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ