07 Mayıs 2014

Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi)

Ev hanımlarına Mortgage kredisi verilmekte midir? Mortgage (Morgıç) kelimesinin telaffuzunda da bir takım çeşitlilikler olabilmektedir. İngilizcesi ise Mortgıç olarak okunmaktadır.

Bunları da şöyle özetleyebiliriz:

Bu yanlış aramalara rağmen, bizim bu sayfamıza ulaşabilirsiniz. Biz de bu yazımızın çeşitli yerlerinde bu şekilde farklı kullanacağız mortgage kredisi ismini.

morgic kredisi Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi)

Morgıç kredisi

Morgıç kredisini basitçe şöyle açıklayabiliriz.

basitçe nedir?

Mesela ev hanımı olarak siz bir ev satın almak istiyorsunuz.

 1. ne ihtiyacınız oluyor haliyle.
 2. Ancak evi satın alacak kadar paranız da bulunmamaktadır.
 3. Bu durumda, banka alacağınız evi kendi üzerine alıyor.
 4. Yani kendi elinde tutuyor.
 5. Siz bankaya ödeme yapıyorsunuz.
 6. Evin borçları bittiği zaman da banka evi size tekrar veriyor.
 7. Ev kredisinin vadesine göre, 10-20 yıl arası sürebiliyor bu süreç.
mortgic kredisi Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi)

Mortgic kredisi

İşte bu sürece ve ev kredisi işlemine genel olarak Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi, Mortgage) adı verilmektedir.

Banka bu şekilde yaparak kendini garanti altına almak istiyor. Eğer siz krediyi geri ödeyemeseniz bile, evin tapusu kendi üzerlerinde oluyor ve kendilerine teminat almış oluyorlar. (Aslında bankalar bunu yapmakta da haksız sayılmazlar. Çünkü geri ödemesi zor olan bir kredi tipi.)

Morgiç kredileri, ülkemize Amerika, İngiltere ya da diğer Avrupa ülkelerinden gelmiş bir bankacılık kavramıdır. Ülkemizin bankacılık sisteminin de gelişmesine ve insanların bankalara güveninin artmasına paralel olarak, bu ev kredisi (genelde ev kredileri ile özdeşleştiği için bu şekilde söylüyoruz) tipi artış göstermiştir.

Mortgiç kredileri ev hanımlarına da verilebilmektedir. Tabii ki yine kefil isteyerek. Bir gelir belgesi göstermeleri gerekebiliyor.

Bu kredi tipi o kadar yaygınlaşmış durumda ki, bazı bankaların sırf bu isimle ayrı departmanları bulunmaktadır. Faiz oranları dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Çok uzun soluklu bir kredi olacağı için bu ayrıntının üzerinde çokça düşünün. Morgıç kredisi hesaplama kriterlerine dikkat ediniz! Erken ödeme için herhangi bir yaptırımı ya da indirimi var mı ona dikkat ediniz. Sizinle ilgilenen bankacı ile de samimi bir şekilde istişare ediniz bu finansal durumu.

Bunlardan birkaçını şöyle sıralayabiliriz:

 • Garanti Mortgage
 • Mortgage Akbank
 • Finansbank Mortgage
 • Halkbank Mortgage (Halkbank Evim)
 • Yapı Kredi Mortgage
 • DD Mortgage (Deutsche Bank ve Doğan Grubu iş birliği ile Türkiye’de faaliyet gösteren, sadece morgıç hizmeti veren bir oluşum.)
morgic kredisi Morgıç Kredisi (Morgiç Kredileri, Mortgıç Kredisi, Mortgiç Kredisi)

Morgıç kredisi

Aslında evleri kendi altına alan ve tutan bankalar, ev hanımlarına da Mortgage kredisi vermek konusunda biraz daha esnek olmalılar diye düşünüyoruz.

Bayanlara yönelik bir önceki Sivilce ve Siyah Noktalardan Korunma Yolları başlıklı yazıda "cilt, güzel bir cilt için gerekli olanlar ve güzellik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarmorgıç kredi hesaplama,morgıc,morgıç ev kredisi,morg kredi hesaplama,morgıç ev kredisi hesaplama,morg,garanti bankası morgıç kredisi,morg ev kredisi,garanti morgıç,garanti morgıç hesaplama

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ