30 Kasım 2012

Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapılması Gerekir

Hiç kimse mutsuz olmak için evlenmez öyle değil mi? Hiç bir kadın ya da hiçbir erkek mutsuzluğu hak etmez. Ancak günümüzde aile içi huzursuzlukların ve boşanmaların oldukça fazlalaşması, evlilik denen kutsal müessesenin hiç de öyle kolay olmadığını ortaya koymaktadır.

Evlilik şanş değildir  emek, özveri, çaba, sabır, merhamet, anlaşma, uzlaşma ve önemsemenin üzerine kuruludur. Öncelikle eşler arasında sevgi, saygı ve güven duygusunun olması gerekir. Bu üç unsur kuvvetli olduğunda diğer küçük ayrıntılar kendiliğinden gelecektir.  Bende mutlu ve  huzurlu bir evlilik yaşamak istiyorum diyen arkadaşlar şimdi sıralayacağımız konuları hayatınızda uygulamaya koyduğunuzda mutsuz olmanızın imkanı yoktur diye düşünüyorum.

Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapılması Gerekir Mutlu Bir Evlilik İçin Neler Yapılması Gerekir

Kişinin öncelikle kendini tanıması gerekir. Kendinizde gördüğünüz olumlu ya da olumsuz yönleriniz, nelerle mutlu olup, nelere öfkelendiğiniz, hayattan ve evlilikten ne beklediğinizi bilmek mutlu bir evliliğin ilk adımlarından biri olabilir.

Olayları büyütmemeye özen gösterin. Her evlilikte küçük tartışmalar küçük huzursuz ortamlar yaşanabilir ancak önemli olan olayları büyütmemektir. Tartışma yaratılan konu üzerinde fazla durmadan kapatmak gerekir yoksa her yeni başlayan gün dün yaşanan sıkıntılarla devam eder ve tabi ki evliliğiniz çekilmez hale gelir.

Eşinizin davranışlarını eleştirmeyin. Hiç kimse mükemmel değildir, hata ve kusurlar insanlar içindir elbette. Eşinizin en ufak bir olumsuz davranışına sürekli odaklanarak, olumsuz yanlarını görür ve eleştirirseniz  zamanla evlilik bunu taşıyamaz hale gelecektir. Birlikte ortak bir hayatı paylaşmak demek karşındaki insanı değiştirmek değil, anlayışlı olmaya çalışmaktır.

Eşinizle iletişimde hiçbir zaman suçlayıcı ve hakaret edici sözler kullanmayın. En küçük bir tartışma ortamında eşlerin öfkelerini kontrol edemeyip en çok yaptıkları hatalardan bir tanesi karşı tarafı suçlayıp, eleştirip hakaret etmektir. Böyle bir durumda eşiniz de kırgınlığını bir şekilde dile getirebilme dürtüsüyle aynı şekilde size aynı davranışlarda bulunacaktır. Bu ortam iki taraf içinde bir ilişkide seçilen en kolay yoldur,buna izin vermeyin ve öfkenizi kontrol altına almayı, karşı tarafı incitmemeye özen gösterin.

Sevginizi sık sık ifade edin. Evliliği besleyen en güzel duygu şüphesiz ki sevgidir. O halde eşinize sevginizi sözlerle, davranışlarla ya da dokunarak hissettirmekten daha güzel ne olabilir. Emin olun bu o kadar da zor değil. Size ne yapılmasını istiyorsanız siz de karşı tarafa o duyguları yaşatın. Size ne yapılmasını istemiyorsanız karşı tarafa da o davranışı yapmaktan kaçının.

Cinsel hayatınızın monotonlaşmasına izin vermeyin. Sevgiyi ve romantizmi yaşamaktan kaçmayın. Hiçbir şekilde odanızı ve yataklarınızı ayırmayın.

Aileler için birbirinizi kırmaktan kaçının. Hiç kimsenin sizin istediğiniz gibi olmasını ya da sizin istediğiniz gibi davranmasını beklemeyin. Herkesi olduğu gibi kabullenip ailelerinizin davranışları yüzünden eşinizle tartışma ortamı yaratıp kavga etmeyin.

Baş başa geçireceğiniz zamanları sıklaştırın. Flört dönemlerinde ya da nişanlılık dönemlerinde baş başa zaman geçirmek için her fırsatı değerlendirmeye çalışırken, evlendikten sonra bu durum tam tersi durum alabilir. Evli olunca baş başa zaman geçirmeye gerek yokmuş gibi bir durum ortaya çıkıyor. Siz sakın böyle bir düşüncede olmayın. Baş başa sinemaya gidin, yemeğe çıkın, yürüyüş yapın, hafta sonlarını güzel bir şekilde değerlendirmeye çalışın.

Gün içinde birbirinizi arayın. Eşlerin gün içinde birbirini arayarak küçük sevgi sözcükleri söylemesi aralarındaki muhabbetin artmasına kopuklukların olmasına engel olur.

Sorunlarınızı birbirinizle paylaşın. Zaman zaman üzüldüğünüz, kızdığınız ya da hayal kırıklığına uğradığınız olay  ya da davranışları mutlaka birbirinize anlatarak paylaşın ve birlikte çözüm yolları bulmaya çalışın.

Evliliğinizi sosyalleştirin. Eşler özellikle çocuk olduktan sonra kendilerini toplumdan uzaklaştırarak, sosyallikten kaçarlar. Siz siz olun böyle çiftlerden olmayın. Evliliğinizi  monotonluktan sıyırıp başka evli çiftlerle görüşerek  zaman geçirin ve farklı sosyal ortamlar paylaşın.

Romantizmi, sevgiyi, sürprizleri ve çılgınlıkları evliliğinizden asla eksik etmeyin.

Bayanlara yönelik bir önceki ŞEFKATDER'den İlginç Uygulama başlıklı yazıda "kadın dernekleri, kadına şiddet ve şefkatder" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaresler arasinda tartisma olmamasi icin ne yapmak gerekir,eşler arasında yapılması gerekenler,çok kuvvetli olmak neyapmak gerekir,es evde yapması gerekenler,eşine öfkelenen eşin davranışı,esinin evde olmasi icin neler yspmamiz gerekiyo,eşinizin hiç sevgi sözcükleri söylemesi,eşler arasında tartışma olmaması ıcın,eşler arasinda tartişma olmasi normal midir,evliliğin güzel gitmesi için ne yapmalıyım

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ