13 Ağustos 2012

Oya Örnekleri

Bütün hanımlar el emeği, göz nuru dökülmüş her işe hayran olur. Özenle yapılmış Oya Örnekleri modellerine hayranlıklarını mutlaka dile getirirler. Hepimizin bir kenarda annelerimizin yaptığı ya da çarşı pazardan aldığımız oyalı yemeni veya namaz örtüsü mutlaka vardır.

Komşunuzun mevlitinde ya da evinizde okuyacağınız dualarda başınıza örttüğünüz o birbirinden güzel oyalı örtülerden Oya Örnekleri konulu bölümümüzde beğeneceğinizi umduğum hoş bir oya örneğinin yapımını tarif edeceğim.
oya ornekleri 1024x7681 Oya Örnekleriİlk olarak beğendiğiniz bir yemeniyi seçin. İçindeki renklere uygun oya masuraları ve (22 numara) tığ alın. Tarif edeceğim oya ve geneli çiçekli modeller olduğu için yemeni kenarı genellikle yeşil iple kıvrılır. İçinde yeşil renk olmayan yemeniler gibi istisnai durumlarda olabilir. O tarz yemeniler de taban rengi baz alınır.

  1. Şimdi yemeninizin etrafını kıvırmak için işaret ve baş parmağınızı kullanarak ince bir şekilde (tıpkı parmağınızın arasında ip yuvarlar gibi) kıvırın.
  2. Tığınızla ipinizi alın yemeninizin kıvırdığınız yerden tığınızı batırıp ipinizi zincirleyin.
  3. 3 zincir örün 3 mm. ileri tığınızı sık iğne şeklinde batırın.
  4. Tekrar 3 zincir çekin yine 3 mm. ileri batın.
  5. Dikkatli bir şekilde yemeninizin etrafını kıvırıp bu şekilde örerek tamamlayın.

Bu işlem bitince ben beyaz iple yani örnekteki gibi tarif edicem. Siz yemeninizin rengine uygun ipi alın Oya Örnekleri bölümümüzün oyasını uygulamaya geçelim.

Tığınızla ipi yemeniye zincirleyin kısa bir örümcek yapın 1 zincir çekin tekrar kısa örümcek yapın 1 cm. ileri batın tekrar kısa bir örümcek örün tığınıza ip alarak çekin.

Tığdaki 3 ilmeği tek tek örerek çubuk yapın yan yana bitişik olarak 5 tane çubuk örün, 6 zincir çekin ilk ördüğünüz çubuğun üzerine ip almadan batın, 5 zincir örün tığınıza 3 kez ip alın çubukların üzerinde oluşan deliğe tığı sokup ip alarak çıkarın.

Tığın üzerinde ki ilmekleri uzun bir çubuk olacak şekilde 4 kerede çıkarın 3 zincir çekin. Yaptığınız uzun çubuğun boşluğunu sık iğne örerek doldurun. Çubukların üzerinde deliğe de batın şimdi tekrar 6 zincir çekin 3 tane uzun sık iğneli çubuk olana kadar örün 3üncü sık iğne bitince çubuklar üzerindeki delikle bağlantı kurulduktan sonra kısa örümcek yapın 5 mm. ileri batın tekrar örümcek tek zincir örümcek şimdi 1 cm. ileri batın yine örümcek şimdide çiçeğin çubuğunu ve diğerlerini de tekrar yapın bu şekilde yemeninizin 4 kenarını tamamlayın.

Sıradaki yeşil ipinizi alın örümceğin ortasına zincirleyin 4 zincir örün. Aynı yere ip almadan batın aynı yere 3 kez bu şekilde zincir batın ve küçük bir çiçek oluşturun.

Küçük örümcek yapın beyaz renkte yaptığınız 3 sık iğneli çubuğun ilkinin uç kısmına sık iğne şeklinde batın şimdi ilmekli batıp kısa çubuk yapın şimdide  ilmek alarak uzun çubuk örün sık iğne örerek doldurun örümcek yaparak ortadaki sık iğneli uzun çubuğun ucuna batın 5 zincir örüp tekrar batın örümcek örün 3üncü sık iğnenin ucuna batın az önce ki çubuk ve sık iğneli işlemi yapın örümcek örün ve boşluktaki örümceğin ortasına batın tekrar çiçek oluşturun. Bu işlemle de yemeninizin etrafını tamamlayın.

Şimdi Oya Örnekleri  yemeninizin son işlemine geldi sıra. Çiçeklerini örüp bitireceksiniz, istediğiniz renk ipinizi alın sık iğneli uzun çubuk bölümünün boş bırakılan ortadaki ucuna ipi zincirleyin 5 zincir örün ilmeksiz batın 4 kez aynı şekilde zincir örüp batın ve ipinizi kesin, ipin kestiğiniz yerini dikkatli bir şekilde çakmakla yakın hemen parmağınızla basın ki oyanız yanmasın ve sökülmesin.Yemeninizin etrafını bu şekilde renk renk çiçekler örerek tamamlayın.

Artık  yemenilerinizin bir kenarda oyasız beklemesinden sıkıldıysanız yada bende yemeni oyalamak istiyorum diyorsanız Oya Örnekleri bölümümüzden işte size hoş,  gösterişli, cıvıl cıvıl bir yemeni örneği.

Yazma kenarı oya modelleri ne de bakabilirsiniz.

N. KILIC

Bayanlara yönelik bir önceki Yazma Kenarı Oya Modelleri başlıklı yazıda "iğne oyası yazma kenarı, iğne oyası yazma kenarı modelleri ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaroya örnekleri,oya rnekleri,oyalarım örneklerim,oya örnekleri modelleri,oya modelleri 2011,oya örneği,iple yapılan yazma örnekleri,ip oyası örnekleri,oya örnekleri anlatımlı,oyalar örnekleri

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. leyla diyor ki:

    oya yapmayı hiç bilmeyen biri bile bu güzel anlatımla çok güzel oyalar yapabilir. Mesela ben gerçekten bilmiyordum bu yazıyı okuya okuya bişeyler çıkardım ortaya..

YORUM YAZ