07 Şubat 2014

Papatya Bitkisi ve Çiçeğinin Bilinmeyen Faydaları

Bağırsak solucanlarını döker. Anti bakteriyeldir. İnfüsyonu (%1), boğaz iltihaplarına karşı gargara halinde ağrı kesici veya yarayı iyileştirici olarak sabahları aç karnına bir bardak içilir. Elde edilen infüsyon ile yaralar yıkanır veya basur memeleri pansuman yapılır.papatya çayının demlenmesi 300x191 Papatya Bitkisi ve Çiçeğinin Bilinmeyen Faydaları
Ateşi düşürür. Ağrıları keser. Spazm çözer. Terletir. Sinirleri yatıştırır. Bağırsak gazlarını giderir. Vücuda rahatlık verir. Boğaz, bademcik ve diş etlerinin iltihaplarını giderir. Bel ve baş ağrılarını geçirir.
Papatya yağı spazm giderir. Ağrıları dindirir. Mikropları öldürür. Sinirleri yatıştırır. Yağı ile yapılan masaj, nevralji ve romatizmaya iyi gelir.
Adet görememe ve düzensizliği olanlar, mide rahatsızlığı geçirenler, kolit ve bağırsak rahatsızlığı, uykusuzluk çekenler için çok faydalıdır. Sakinleştirici, bağırsak iltihaplarını kurutucu, deri dökülmelerini önleyici, göz ve göz kapağı iltihaplarını kurutucu, kaşıntı giderici, dışkı çıkışını kolaylaştırıcı etkileri de vardır. Soğuk algınlığını ve idrar zorluğunu giderir. Böbrekteki kum ve taşları döktürür. Karaciğer rahatsızlıklarını giderir.
Erkekler için, cinsel gücü arttırıcı etkidedir.
Hazırlanan haşlama suyu; cilt bakımı amaçlı olarak haftada bir defa yüz yıkanırsa cilde tazelik, saçlara parlaklık verir. Saç köklerini güçlendirir. Saç dökülmesini önler. Saçı canlandırır. Suyu, eskiden saç boyamasında da kullanılmıştır. Özellikle saçların rengini açmak için saçlar papatya suyu ile yıkanırdı. Yaprağı ve tablaları kaynatılarak banyo suyu hazırlanır. Saçları sarartmak için de kullanılır.
Buharı; nezle ve sinüziti geçirir.
Merhemi, basuru iyileştirir.

papatya  200x300 Papatya Bitkisi ve Çiçeğinin Bilinmeyen Faydaları

Bayanlara yönelik bir önceki Demir Eksikliği ve Alınabilecek Tedbirler başlıklı yazıda "Demir eksikliği, doğal mineraller ve hastalık" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarevde faydalı bitkiler,Papatya çayi bilinmeyen faydalari,evdeki bilinmeyen faydalı bitkiler,Papatya bilinmedik özellikleri,papatya çiçeğinin bilinmeyen özellikleri,papatya hakkinda bilgiler,papatya suyu cilde surulurmu,papatyabitkisi yararlari,papatyalar hakkinda bilinmeyen ozellikler,Papatyanın bilinmeyen faydalari

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ