24 Nisan 2014

Prematüre Doğan Çocukların Bakımı

Prematüre Doğan Çocukların Bakımı

Son yıllar da prematüre doğum sayısında artış görüldüğü söyleniyor. Bunun nedeni tam olarak bilinmese de birçok faktörün etkilediği söyleniyor.

Altı aylık ya da yedi aylık doğan bir çok çocuk, küvezde kalarak uzun bir süre yaşam savaşı veriyor. Bu sürenin altında doğanların ise zaten yaşama şansı çok az olduğu için mucize çocuklar olarak hayata devam ediyorlar. Biri 32 diğeri 36 haftalık doğan iki çocuk annesi olarak, sizinle nacizane tecrübelerimi paylaşmak ve fikir vermek istiyorum.

Öncelikle  çocuğunuz erken doğduysa ve beklenmedik bir durumsa uzun bir süre kuvez de kalacaktır. Size, ona uzaktan bakmak çok zor gelse de kucağınıza aldığınız da bir mucizeye sarılıyor olacaksınız. Erken doğum riski bulunan hamilere yada doğum başlamışken durdurulabilirse uygulanan bir tedavi var. Bebeğinizin ciğerlerinin daha çabuk gelişmesi için iki doz olarak vurulan bir iğne yapılıyor,  ve bu iğne sayesinde bebeğiniz kuvezde kalmadan sağlıklı olarak sizin yanınıza getiriliyor. Bu tedavinin yapılmadığı bebekler ciğerleri gelişene kadar kuvez de kalmak zorunda kalıyor.

prematüre bebek Prematüre Doğan Çocukların Bakımı

bakımı nasıl olmalı ?

Prematüre bebeklerin bakımı

Hastane çıkışında bebeğinizi kucağınıza aldığınız da o kadar küçük oluyor ki dokunmaya korkuyorsunuz. Çok küçük olduğu için daha fazla bakıma ve ilgiye muhtaç oluyor. Normal doğan bebekler geceleri çok ağlar ya hani anneleri hiç uyutmaz. Sizin bebeğiniz sürekli uyuyor oluyor ve acıktığı için bile uyanmıyor. Bu durum da ne yapıp edip bebeğinizi uyandırmak zorundasınız. Çünkü  aç kalırsa sarılık oluyor. Tekrar  hastaneye yatırmak zorunda kalabiliyorsunuz. Uyandırmak için bazen ayaklarını gıdıklamak, bazen burnunu sıkmak zorunda kalacaksınız. Bunlara rağmen uyanmayabilir, ama  sakın vazgeçmeyin sık sık uyandırıp az az da olsa besleyin. Bebeğinizin bakımı diğer bebeklere göre daha zor olacak kabul edin ve sabırlı olun. Çok küçük olduğu için uyandırsanız da az sonra uyuyacaktır. Hemen yorulacak doyana kadar emziremeyeceksiniz. Az emzirme sizin içinde sıkıntı olabilir. Göğsünüzde süt birikecek ve sertleşecektir. Bu durumda yapılması gereken sütün sağılıp, eczaneden alacağınız dezenfekte edilmiş küçük poşetlerle buzlukta muhafaza etmek olacaktır. Daha sonra bebeğiniz biraz daha büyüyüp daha iyi beslenmeye başladığında sütleri oda sıcaklığında eritip biberonla bebeğinize verebilirsiniz.

Çok küçük olduğu için yıkamakta zorlanabilir, korkabilirsiniz. Sakin ve dikkatli olun. Ağzına ve burnuna su kaçırmazsanız hiç bir şey olmayacaktır. Üstelik banyo zamanı sizin için en keyifli zaman olacak, çünkü suyun etkisiyle bebeğiniz en uzun o zaman size bakacak. Gözlerini doya doya göreceksiniz.

Prematürebebeğin beslenmesi

İlk zamanlar da bebeğinizi emzirmekte zorlandığınız için sakın durmayın. Yeterince beslenmeyen bebekler de sarılık çok sık görülür. Bu durum da sağma işlemi yapılmazsa süt kesilebilir. Dolayısıyla bebeğinizi hazır mama ile beslemek zorunda kalırsınız. Hazır mama ile beslenmesi bebekte kabızlığa ve gaz sorununa neden olabilir. Kabızlık gerçekleşirse doktorunuzun verdiği fitil yada damla gibi tedavileri uygulamak zorunda kalacaksınız. Bu durumu yaşayan biri olarak uyguladığım bir yöntemden bahsetmek istiyorum. Fitil kullanırken doktorum fazla kullanmanın alışkanlık yapacağını söylemişti. Bende bunun üzerine yaptığım mamaya iki damla hakiki zeytin yağı eklemeye başladım. Çok şükür kabızlık sorunumuza çözüm oldu.

Prematüre doğan bebekler de  küçük olmalarından dolayı bez sıkıntısı da yaşanıyor. Neredeyse her markanın en küçük numarası sizin bebeğinize çok büyük gelecektir. Bir iki markanın prematüre doğumlara özel bezi var. Onlardan kullanmanızı tavsiye ediyorum. Büyük bez kullanmak bebeğinizin bacaklarının arasının fazla açık olmasına yada kalça çıkıklığına varana kadar bacaklarıyla alakalı sıkıntı yaşamanıza sebep olabiliyor. Bacaklarının açık olması hayatı boyunca yürümesini engelleyen bir durum olarak kalabilir malesef. O yüzden küçük bez kullanmaya gayret gösterin.

bebek1 Prematüre Doğan Çocukların Bakımı

Prematüre bebeğin bakımı diğer bebeklere oranla daha zordur

Aslında bir mucizeye sahipsiniz

Prematüre doğmuş bir bebeğiniz varsa, bir mucizeye sahipsiniz. Çok kısa zamanda çok çabuk büyüyecek ve sizi şaşırtacak. İlk zamanlar da en küçük hastane çıkışı takımları bile büyük gelecek. Bacakları ve kolları kıyafetinin yarısını bile doldurmayacak. Altını bezlediğiniz de vücudunun yarısını bez kaplıyor olacak. Çoğu geceler ağlamadığı için yatağınızdan kalkıp nefes alıyor mu diye kontrol edeceksiniz belki.  Ama unutmayın elleriniz de bir mucize tutuyorsunuz. Sizi şaşırtacak bir hızla büyüyecek. Küçük doğduğu için büyüdüğünde de sık hastalanabilir. Bebeğiniz erken doğduğu için yedi yaşına kadar yaşıtlarıyla arasında fark olabiliyormuş. Büyümesi daha hızlı olsa da yaşıtlarıyla arasındaki farkı zamanla kapatacaktır.

Benim çocuklarım şuan biri altı diğeri beş yaşında. Çok şükür yaşıtlarından da iyi durumdalar. Yapmanız gereken en önemli şey sabırla ve sık sık bebeğinizi beslemek. Onun yavaş atan kalbi ve belli belirsiz aldığı nefes sizin umudunuz olacak. Rabbim kimseye yaşatmasın inşallah tabi ki  ama şuan bebeğinizin nefes alıp almadığını kontrol ediyorsanız korkmayın; bir sene sonra elinden tutup yürütmeye çalıştığınız, gözlerinize sevgiyle bakan ve bir gülüşüyle size dünyayı bağışlayan bir yaramazınız olacak. Umarım yazımı okuduktan sonra geleceğe daha umutla bakarsınız.

Çocuklarımızı sağlıkla büyütmek dileğiyle…

Bayanlara yönelik bir önceki BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA başlıklı yazıda "ailede titizlik ve bebek eğitimi ve titizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar36 haftalık doğan bebek küvezde kalırmı,33 haftada doğan bebek ne kadar kuvezde kalır,7 aylık doğan bebek ne kadar küvezde kalır,36 haftalik dogan bebekler kuvez e koyulur mu,36 haftalık bebek küvezde kalırmı,29 haftalık prematüre bebek,küvezde bebek ne kadar kalır,34 haftalık bebek küvezde ne kadar kalır,33 haftalık bebek küvözde nekadar,36 haftalık doğan bebekler prematüre mi

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ