27 Mayıs 2012

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saçlarından dert yananlar ve saçlarının daha sağlıklı olmasını isteyen kişiler için nasıl yapılır sorusunun cevabı bu yazımızda.

sac bakimi nasil yapilir Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Saç Bakımı Nasıl Yapılır?
Saç hücrelerimiz aslında ölü hücrelerdir ve bu hücrelerde sinir bulunmaz. Bu yüzden saçlarımız kesildiğinde hiç bir şekilde ağrı hissetmeyiz. Bu durumda saçlarımız ölü hücrelerden oluşuyorsa neden uzuyor gibi bir soru sorabilirsiniz. Aslında saç hücreleri ölü değildir sadece bizim gördüğümüz kısmı ölü hücrelerden oluşmaktadır. Saçlarımızın canlı hücreleri ise derimizin altındadır ve bunlar saçlarımızın köklerini oluştururlar. Yeni saç hücreleri oluştukça eski hücreler deriden dışarıya doğru atılır ve dışarı atılan hücre ölür. Bu şekilde saçlarımız uzamaya devam eder.

Bir üst paragrafta yer verdiğimiz ufak bilimsel bilgiye dayanarak saç bakımına giden yolun saç köklerinden geçtiğini anlayabiliriz.Bu veriler altında etkili bir saç bakımı nasıl yapılır gelin sıralayalım.

 

  • Saçlarınız yavaş uzuyorsa veya gür çıkmıyorsa bunun sebebi genetik olabilir ancak genetik değilse bu beslenmeniz ile alakalı bir durum olabilir. Saç köklerindeki hücrelerde işlevlerini yerine getirmek için her hücre gibi protein, demir, çinko gibi besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Yani düzensiz beslenme saçlarınızı da etkilemekte.
  • Saçlarınız gün içerisinde aşırı güneş ışığı, toz, rüzgar gibi dış etmenlere maruz kalarak yıpranır. Bu dış etmenlerin verdiği zararı en aza indirmek için gerekli tedbirleri de almamız gerekli.
  • Saç tipinize uygun şampuan kullanın.
  • Yağlı saçlara sahip iseniz saçlarınıza masaj yapmayın.Saçlara masaj yapmak saçı yağlandırmaktadır.
  • Saç telinize uygun bir tarak kullanın.
  • Saç tipiniz uygun bitkisel saç bakım kürlerini haftada en az 1 defa uygulamaya çalışın.
  • Saç kremi kullanın ve kreminizi buzdolabında muhafaza edin.
  • Saçlarınızı durularken son durulamayı içme suyu ile yapın.Böylece saçınız klorda arınacak ve daha canlı gözükecektir.
  • Tüm bunlara rağmen saç sorunlarınız düzelmiyor ise mutlaka bir hekime başvurun.Saç probleminiz başka bir hastalığın etkileri sonucu oluşuyor olabilir.

Umarız saç bakımı nasıl yapılır sorusunun cevabını bira olsun bulabilmiş sinizdir.Sitemizde saç bakımı ve saç bakımı kürleri ile ilgili birçok makale bulunmakta.Bu yazılara ulaşmak için tıklayınız.Saç Bakımı

Evde saç bakımı ile maliyetsiz saç bakım önerileri burada:

Bayanlara yönelik bir önceki Evde Saç Bakımı başlıklı yazıda "evde saç bakım kürleri, evde saç bakımı nasıl yapılır ve saç bakımı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ