05 Ocak 2014

Saç Dökülmesine Neden Olan Etkenler

SAÇ DÖKÜLMESİ NEDENLERİ

Tıp dilinde ” alopesi ”diye adlandırılır.

BELİRTİLERİ
İki tür vardır. Bunlardan gerilme saç dökülmesi ( traksiyon alopesisi ) adı verilen, daha önemsizdir ve genellikle kişinin saçında genel bir incelmeyle belirti verir.tr sac dokulmesi nedenleri 300x100 Saç Dökülmesine Neden Olan Etkenler
Halk arasında ”saçkıran ” adı verilen yer yer saç dökülmelerinde, saçlı deride iki-üç santimetre çapında, küçük küçük birkaç saçsız alan oluşur; ama bazen bütün dökülebilir; bu durum, bütünsel saç dökülmesi diye adlandırılır.
Bazen saç dökülmesi durup dururken ortaya çıkabilir ve her çekişte bir tutam saç elde kalabilir.Bir iki ay arasında ya da bir yıl sonra , saçlar yeniden büyür ; ama bazen hiç yeniden büyüme olmaz.
Bedenin başka bölümleri de yer yer saç dökülmesinden etkilenebilir. ; ama çocukların kılları çok ince olduğundan , bunun fark edilmesi olanaksızdır.

SEBEPLER:
Gerilme saç dökülmesi, saçların çekilerek gerilmesi (  söz gelimi, saçların sımsıkı bir at kuyruğu ya da örgü biçiminde arkaya yatırılması veya kişinin farkında olmadan, saçlarını çekiştirerek germesi )yol açar.
Yer yer saç dökülmesinin nedeni bilinmemektedir. Bazen kişinin şok geçirmesi sonucu çıkabilir.Ayrıca , şeker hastalığı bulunan kişilerde biraz daha yaygın görülmektedir.
Protein ve vitamin eksiklerinin yanı sıra, genel olarak sağlık durumunun bozuk olması da, saçların incelmesine yol açabilir. Grip gibi bir hastalık, saç büyümesini geçici olarak durdurabilir ve saça cansız, ince bir görünüş verebilir.
İç salgı bezlerindeki bozukluklar, ayrıca röntgen tedavisi ve kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da saçların incelmesine ve dökülmesine neden olabilir.
Bu gibi durumlarda sağlık durumunun bozukluğundan veya yetersiz beslenmeden kaynaklanan saç dökülmesinde, özellikle saçları çekiştirmekten vazgeçilmelidir, saçları çok sıkı toplamamalı ve sağlıklı beslenmeyle, gerekli vitamin desteğiyle saçlar yeniden büyüyecektir.

28179 saci dokulenlere cok iyi haber 300x144 Saç Dökülmesine Neden Olan Etkenler

Bir önceki yazımız olan Kış Aylarında Bebeğinize Dikkat başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Arananlarsaç dökülmesine neden olan etkenler,saç dökülmesi modelleri,çinko saç dökülmesi,sacin seyrelmesi neden,saçın dökülmesine veya seyrelmesine neden olan etkenler,saç seyrelmesi saçkırana yol açarmı,saç dökülmesinin nedenleri ne olabilir,saç dökülmesine neden olan nedenler,hafif çekişte saç dökülmesi,çocuktan bir tutam saç dökülmesi nedenleri

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ