22 Eylül 2012

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenlerini, yıllardır birçok uzman araştırmaktadır. Bu araştırmalar sonucunda, saç dökülme nedenlerini ana başlıklar halinde bizlere sunmuşlardır.

Hepimiz için saçları çok önemlidir, onların dökülme ihtimali bile bizi tedirgin etmeye yeter. Saçlarımızın dökülme nedenini çok iyi bilmeliyiz ki, uygun tedaviye başlayalım. Gür, bakımlı saçlar özellik kadınlar için, çok önemlidir. Saçlarımızda biraz fazla dökülme gördüğümüzde kendimizi bir anda kel kalmış gibi hissederiz. Günlük olarak 50 yada 100 normal karşılanmaktadır. Bu sayıdan fazlası sorun anlamına gelir.

sac dokulmesinin nedenleri Saç Dökülmesinin Nedenleri
Her şeyde olduğu gibi saçlarımızın da büyüme ve dinlenme evreleri vardır. Saçımızın %90 oranında ki kısmı uzar, geriye kalan kısımda da, dinlenme evresi başlar. Bu dinlenme evresinde, tehlike çanları çalıyor demektir. Bu sorunla karşılaşan kimsenin deri hastalıkları uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Bu dökülme olayının ciddi sağlık sorunlarından da kaynaklanma olasılığı yüksek olabilir.
Kadınların %40 ı, erkeklerin ise %50 yaşamlarının bir bölümünde saç dökülmesiyle karşılamaktadır. Oranlara bakıldığında ciddi bir yüzdelik payın olduğunu görüyoruz. Saç dökülmesinin nedenlerini iyi bilmediğimizde yanlış uygulamalarda kalıcı hasar verebiliriz.
Erkeklerde görülen saç dökülme nedenleri, genelde hormonlarla ilgilidir. Erkeklerde görülen saç dökülmesi çok hızlı ilerler, saçın dokusu hızla zayıflar ve ölür. Bu aşamada yapılabilecek bir şey kalmamıştır.

Kadınlarda bu durum, erkekler kadar büyük boyutlarda değildir. Kadınların saç dökülme nedenlerinin başında, yaşanılan büyük stresler gözlemlenir. Erkek tipi kellik, kadınlarda çok nadiren rastlanmaktadır.Kadınlarda görülen dökülmeler, genelde başın üst tepe ön kısmında seyrelme olarak görülür.

Saç dökülmesi nedenlerinin başında, yanlış uygulanan bakımlar, saça uygulanan güç, (çekme, sürekli sıkı toplama, sıkı örgüler) çok sık boyama, geniş ve düz uçlu tarak yerine, sert kıllı fırça kullanımı, sık sık saça fön çekme, perma, kimyasallarla saç düzleştirme, sık yıkıma, saçı zorlayacak şekilde havlu ile kurutmak. Bu gibi hatalar saçın kırılmasına, zayıflamasına ve dökülmesine neden olur.

Saç dökülmesi nedenleri, bu anlattıklarımla da sınırlı değildir. Diğer sebepler ise;
Genetik olarak saç dökülmesi mevcut olduğunu bildiren, kaynaklar vardır. Bu genetiğe rastlanan kişilerde özellikle kadınlarda, saçta azalma görülüyor, fakat kelliğe rastlanmıyor.

Halk arasında saç kıran olarak bilinen rahatsızlık da para büyüklüğünde ve yuvarlak olarak görülen dökülmeler meydana gelmektedir.

Saçların dökülmesinin diğer bir nedeni ise, hamilelik ve loğusalıktır. Bu dönemde saç ciddi oranda dökülür, bir kaç ay içerisinde saçın yapısı düzelir ve eski haline döner. Hastalıkların, saçların dinlenme evresine girmesine neden olduğu belirtilmektedir, yüksek ateşli ya da ağır bir rahatsızlıktan sonra da saç kayıpları yaşanmaktadır ama tekrar eski haline gelir.

Troid hastalığı da saç dökülme sebebidir. Yetersiz protein alımı da saç dökülme nedenlerindendir. Kanser tedavilerin de uygulanan bazı ilaçlar, doğum kontrol hapları, demir eksikliği, saç koparma hastalığı, kronik hastalıklar zehirlenme ve mevsimsel dökülmeler diğer nedenlerindendir

Bayanlara yönelik bir önceki Saç Bakımı Maskeleri başlıklı yazıda "saç bakım maske çeşitleri, saç bakım maske kürleri ve saç bakım maskeleri nasıl yapılır" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarsaç dokulmeler e evde teda vi,mayonez ile dogum kontrol hapi ile yapilan sac bakimi,saç tellerinin eve dökülmesi,SAÇ DÖKÜLME TEDAVİ EVDE,saçta para büyüklüğünde dökülmeler ne anlama gelir

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ