24 Eylül 2012

Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Sağlıklı ve dengeli denilince pek çoğumuz bu duruma şu saatte şunu yemeliyim diye bir düşünceyle yaklaşırız. Oysa ki sağlıklı ve dengeli beslenme hangi zaman diliminde ne yememiz gerektiğini gösteren bir plan gibi algılanmaktan daha çok, sağlıklı kiloya ulaşmak için vücudumuzun ihtiyacı olan üç temel besin kaynağı arasında (protein, yağ, karbonhidrat) düzenli bir denge kurabilmektir.

Bu dengeyi kurabildiğimiz de zaten hem sağlıklı ve dengeli beslenmiş, hem de istediğimiz ideal ve sağlıklı kiloya ulaşmış olacağız. Bu üç temel besin maddesi arasında sağlıklı denge kurabilmek için aşağıdaki piramidini inceleyebilirsiniz.

saglikli ve dengeli beslenme Sağlıklı ve Dengeli Beslenme

Beslenme piramidin de bulunan her bölümdeki besin çeşitlerinden günlük ihtiyacımız olduğu kadarını almamız gerekir. Alacağımız besin gruplarının büyük bölümünü en alttaki kısımdan, en küçük bölümünü ise en üstteki kısımdan tüketmeye özen göstermeliyiz. Çünkü ihtiyacımız dışında aldığımız her besin bize yağ ve kilo olarak geri dönmektedir. O halde neden sağlıklı ve dengeli beslenerek, hem vücudumuzu hem de kendimizi mutlu etmeyelim. Marketten alacağınız hiçbir güzel yiyecek, sizin kendinizi zayıf ve formda hissetmenizden daha lezzetli değildir bence..

 

Sağlıklı ve dengeli beslenmek istiyorsak;

Kilo vermeyi kesinlikle ertelemeyin.

Beslenme alışkanlığınızı değiştirin.

İhtiyacınızdan fazla alacağınız her besine başlarken düşünün “gerçekten aç mıyım” diye..

Bir günlük tutarak gün içerisinde neler yediğinizi yazın, ertesi gün okuduğunuzda içerisinden yememeniz gereken şeyleri çıkarın.

Yemek yemeye başlamadan mutlaka bir bardak su için.

Her zaman porsiyonlarınızı küçük tutun ve ölçülü olun.

Aldığınız her lokmayı iyice öğütün ve yavaş yiyin.

Her yemeğe oturduğunuzda vücudumun ihtiyacı olduğu kadar yiyeceğim diye düşünün.

Hayatınızı daha hareketli ve sağlıklı hale getirmekten kaçınmayın.

Geçmişi hiçbirimiz değiştiremeyiz ama daha sağlıklı bir gelecek için her şey sizin elinizde..

Bayanlara yönelik bir önceki Kan Grubu Diyeti başlıklı yazıda "0 kan grubu diyeti, A Kna grubu diyeti ve AB kan grubu diyeti" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarbesin grupları,sağlıklı beslenme,temel besin maddeleri,sağlıklıve dengeli beslenme,dengeli ve sağlıklı beslenme menüü,dengeli ve sağlıklı beslenme,dengeli ve düzenli beslenme,dengeli beslenme ve sağlıklı beslenme,dengeli beslenme resmi,beslenme piramidi nasıl yapılır

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ