04 Nisan 2013

Sağlımızı Hangi Renklere Borçluyuz

Sağlığımızı bizi enerjik ve sağlıklı bir şekilde ayakta tutarak zinde kalmamızı sağlayan kırmızı, ve üçlüsüne borçluyuz. Peki bu kırmızı, ve beyaz üçlüsü nedir? Şimdi gelin bu mucize üçlüyü hep beraber yakından tanıyalım.

Çilek

Çok iyi bir antioksidan kaynağı olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir. Kolesterolü düşürür. Karaciğer ve romatizma hastalıklarına iyi gelir. Kanı temizler, bağırsakları çalıştırır. Cilde güzellik verir.

Domates

Kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır. Meme ve prostat kanserine yakalanma riskini azaltır. İdrar söktürücüdür, mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.

Sağlımızı Hangi Renklere Borçluyuz Sağlımızı Hangi Renklere Borçluyuz

Elma

Akciğer kanserine yakalanma riskini azaltır. Kolesterolü düşürür. Damar tıkanıklığını elgeller. Astım tedavisinde çok iyi bir yardımcıdır. Alzheimer hastalığını engellemeye yardımcıdır.

Roka

K ve P vitamini içerir. Kanın temizlenmesine yardımcı olur. Hazmı kolaylaştırır. Karında biriken suyun boşalmasına yardımcı olur. Sarılığı keser. Karaciğer ağrısını giderir. İdrar söktürür.

Kabak

B1 ve C vitamini içerir ayrıca kalsiyum potasyum ve demir kaynağıdır. Böbrek ve mesane iltihabını giderir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Kan yapar. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser.

Brokoli

C ve K vitamini, ayrıca folik asit deposudur. Antioksidan etkiye sahiptir. Kansere karşı savaşır. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Soğan

Ne kadar kötü kokarsa koksun özellikle vücudumuzun en önemli organı kalp için çok faydalıdır. Potasyum kaynağıdır ve mide kanserinden korur.

Sarımsak

A, B ve C vitamini içerir ve demir ve fosfor deposudur. Kuvvetli bir antibiyotik özelliğine sahiptir ve mikrop öldürücüdür. Tansiyonu düşürür. Astım, bronşit, romatizma ve varis hastalıklarına iyi gelir.

Kereviz

B vitamini ve demir deposudur. İştah açıcıdır. Unutkanlığa çok iyi gelir. Kanı temizler. Ağız kokusunu giderir. Öksürüğü keser. Yorgunluğu giderir.

Bayanlara yönelik bir önceki Lahana Yemek İçin Pek Çok Neden Var başlıklı yazıda "lahana mucizesi, lahana neye iyi gelir ve Lahana Yemek İçin Pek Çok Neden Var" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ