11 Ekim 2013

Sahte ilaçlar nasıl anlaşılır

Hayatımızdaki basit yada basit olduğunu düşündüğümüz şeyler için eczane dışından aldığımız ilaç yada ilaç olmadığını iddia etseler de hap yada şuruplar başımıza büyük belalar açabilir. Zaten ilaç olmayan kilo verme, kas geliştirme; hap, şurup veya tozlarının ne kadar sağlıksız olduğunu biliyoruz. Peki eczaneden almadığımız ilaçların sahte ilaçlarsa ne kadar zararlı olduğunu biliyor muyuz ? Ya da buna dikkat ediyor muyuz ?

sahteilaclar Sahte ilaçlar nasıl anlaşılırFransa’da yapılan araştırmaya göre yılda 700.000 sahte ilaç satışı gerçekleşiyor. En çok satılan sahte ilaçlar ağrı kesiciler, zayıflama ilaçları ve eczaneden almaya utanıldığı için cinsel fonksiyon ilaçları. Fakat bir utanç uğruna eczaneye gitmediğimiz bu ilaçlar kalp krizine kadar çok ciddi sağlık sorunlarına yol açmaktalar. Bazı sahte ilaçların içinde sinek ilacı hatta fare zehri bile bulunabilmektedir.

Sahte ilaç tuzağına düşmemek için ne yapmalıyız ? Öncelikle ülkemizde eczanelerdeki sıkı denetim nedeniyle sahte ilaç bulunması neredeyse imkansız bu nedenle ilaçları direk eczaneden alırsak sahte ilaç almadığımıza emin olabiliriz.

Peki ?

Eczaneye güvenmediyseniz yada bir şekilde başka bir yerden ilaç aldıysanız ilaçların üzerinde resimde gördüğünüz gibi olan barkotlar (QR Kodları) ilacın üreticisinden satıcı eczaneye kadar tüm bilgileri içermektedir ilacı almada önce yada kullanmadan önce mutlaka kontrol etmeliyiz.

Bayanlara yönelik bir önceki Göz Kanlanması'nın Nedenleri başlıklı yazıda "göz kanlanması, göz kanlanmasına önlemler ve göz kanlanmasının sebepleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarsahte ilaç nasıl anlaşılır

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ