02 Ekim 2012

Şişmanlık

Şişmanlık kişinin yaş, cinsiyet ve boyuna göre besinlerden aldığı enerjinin bir gün süresince harcadığı enerjiden daha fazla olmasıdır. Böylelikle vücutta bulunan depo yağlarının normal standartların üzerinde bir yağ oranına sahip olmasıdır.

Şişmanlık diye nitelendirebilmek için vücut ağırlığını tek başına bir belirleyici olarak görmemek gerekir. Yağ oranının da göz önüne alınması ve ölçülmesi gerekir. Bayan ya da erkek de, yaş da, vücut tipinde vb. bunların hepsi şişmanlık sınıflamasında önemli bir unsurdur.

Şişmanlıkla doğumdan itibaren karşılaşabileceğimiz gibi, gençlik, olgunluk, yaşlılık gibi hayatımızın diğer dönemlerinde de rastlayabileceğimiz bir sorun olabilir. Şişmanlamanın temel nedeni, besin olarak alınan enerjinin harcanan enerjiden çok daha fazla olmasıdır. Alınan, harcanan enerji arasındaki dengesizlik neticesinde vücut yağ depolamaya başlar.

sismanlik Şişmanlık

Şişmanlık, sağlığımızı etkilediği gibi psikolojimizi de olumsuz yönde etkilemektedir.  Ayrıca pek çok hastalığın alt yapısını hazırlamaktadır (kalp hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, karaciğer yağlanması, kanser).

Şişmanlığın başlıca nedenleri;

Yanlış beslenme alışkanlıkları ve aşırı yemek.

Çabuk çabuk yemek yiyerek az çiğnemek.

Hareketsizlik ve fiziksel aktivite yetersizliği.

Hamur işi ağırlıklı beslenmek.

Televizyon ya da bilgisayar karşısında yemek yemek.

Sık sık hazır besin tüketmek (fast food).

Abur cubur yemeyi alışkanlık haline getirmek.

Aç karına alışverişe çıkmak.

Aşırı alkol almak.

Şimdi bu basit ve yanlış alışkanlıkların önüne geçmek istemez misiniz?  O halde şişmanlık ile savaşmak için önce kararlı olmak gerekir. İstediğiniz kiloya inebilmek için sadece istemek yeterli değil biliyorsunuz.  Bunun için bazı fedakarlıklar yapmanız gerekir. Yaşam tarzınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bunların en basiti yukarı da saydığımız şişmanlığın başlıca nedenlerini yapmamakla emin olun büyük bir yol kat etmiş olacaksınız. Tabi ki zaman zaman zorluklarla karşılaşacaksınız, kilo alıp vermeler, tekrarları gibi. Ancak bunların hiçbiri sizi yolunuzdan geri döndürmemeli. Hayatınızda yapacağınız küçük yaşam tarzı değişiklikleri ile yeni bir sayfa açabilirsiniz unutmayın. Etrafınıza bir bakın kilo problemi yaşamayan pek çok insandan sizin ne farkınız var, tabi ki yok. O halde şişmanlık ile savaşmak için kararlılığınızı kaybetmeden günlük hayatınıza en doğru yolu verin..

Bayanlara yönelik bir önceki Kan Grubu Diyeti başlıklı yazıda "0 kan grubu diyeti, A Kna grubu diyeti ve AB kan grubu diyeti" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlarşişman kadınlara iş imkanı,Sismanlık hastalıkmı

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ