17 Ekim 2012

Sonbaharda Cildinizi Yenileyin

Etiler Memorial Polikliniği Dermatoloji Bölümü’nden Uzm.Dr.Zerrin Baysal yaz boyunca güneşten, denizden ve klorlu havuz  sularından bozulan cilt sağlığını korumak için neler yapılması gerektiğini şöyle açıklıyor.

Ciltteki nem oranının özellikle mevsimsel geçişlerde çok önemli olduğunu ve havaların giderek soğumasıyla birlikte  cildin içerdiği su miktarı aniden düşer. Mevsime uygun olan yağ içeriği ve onarıcı özelliği yüksek olan kremleri  kullanmak gerektiğini söyledi.

Sonbaharda Cildinizi Yenileyin Sonbaharda Cildinizi Yenileyin

Sonbaharda aldığımız vitamin ve minerallerin cildimizi rahatlattığını, deride daha parlak pürüzsüz görünüm sağladığını, bunu da deri altı dokusuna gerekli olan nemlenmeyi sağlayarak yapar dedi. A, C, E ile taze havuç, kayısı ve domateste bolca bulunan Beta Karoten’i mümkün olduğunca çok tüketmek önemlidir. İhtiyaç duyulursa haftalık bakım maskeleri ve yoğun içerikli nemlendiricilerin kullanılmasını öneren  Uzm.Dr.Baysal, sadece yüze değil vücudun tümüne özen gösterilmesi gerektiğine işaret etti.

UV sebebiyle gelişmiş kırışıklıklar için önlem alınması gerektiğini,sonbaharda da kış aylarında da güneş koruyucu ürünler kullanılmaya devam edilmelidir. Yaşlanmış ya da kırışmış  ciltler için antioksidan özellikleri olan gece kremleri, maske ürünleri ve de cildin kalınlığını azaltmaya yönelik tedavi yöntemleri tercih edilmelidir. Bilinçsiz güneşlenmenin ardından  gelişmiş kahverengi, çile benzeyen ve “lentigo” olarak bilinen lekelerin, yine renk açıcı tedaviler ve peeling yöntemi ile tedavi edildiğini ayrıca ışığa bakarken artan ifade kırışıklıkları için botox yaptırmanın, mevcut kırışıklıkları iyileştirdiğini ve böylece kırışıklıkların ciddi hasara yol açmadan önlenmiş olacağını da söyledi.

Bayanlara yönelik bir önceki Sivilceler İçin Doğal Maske başlıklı yazıda "Bal ve Elma Maskesi, ve Kivi Suyu ve Kil Maskesi" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ