27 Haziran 2014

Tüp Bebek Tedavisinde Aşılama Nedir Ve Nasıl Yapılır?

tüp bebek7 Tüp Bebek Tedavisinde Aşılama Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tüp bebekte yöntemi nasıl olur ?

Tam olarak anlaşılamayan, kısırlık durumuna bağlı olarak, çocuk sahibi olamayan çiftler için geliştirilen, tedavisinde aşılama, ilk adım uygulaması olarak nitelendirilmektedir. Aşılama, erkekten alınan sperm hücresinin, kadının vajinasına enjekte edilmesi olarak tanımlanabilir. Diğer bir ifadeyle, erkek sperminin, cinsel ilişki olmaksızın, kadının rahim içine iletilmesidir.

Sperm yıkaması yöntemi kullanılıyor

Aşılama uygulamasında, sperm yıkaması yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemin kullanım amacı, spermin kalitesini arttırmaktır. Yıkamadan kasıt, bazı kimyasallar ile spermlere müdahale edilmesi olmaktadır. Bu aşamadan sonra, spermler, uygulamaya özel olarak geliştirilen enjektörler yardımıyla, rahminin içine yerleştirilmektedir.

Aşılamanın etkili olabilmesi, bazı şartlara bağlıdır. Bu şartlardan ilki, kadında herhangi bir yumurtlama probleminin olmamasıdır. Bu sayede, spermlerin yumurtayı döllemesi sağlanacaktır. Aşılamanın başarısında, etkili olan diğer bir şart ise, rahim tüplerinin sperm ve yumurtayı birleştirecek kabiliyette olması gerekliliğidir. Bu nedenle, aşılama yapılmadan önce, rahim filmleri çekilerek, gerekli muayeneler yapılmaktadır.

Aşılamada, kadın yönünde olduğu kadar, erkek açısından da, spermlerde, sperm sayısı ya da hareketliliği açısından, bir sorun olmaması gerekmektedir. Bu kriterlerdeki bir olumsuzluk, döllenmenin gerçekleşmesini engelleyecektir. Ek olarak, aşılamanın yapılacağı, rahmin içinde bulunan zar yapısında, fiziksel açıdan bir sorun bulunmamalıdır.

hamilelik2 Tüp Bebek Tedavisinde Aşılama Nedir Ve Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi hangi durumlarda kullanılır ?

Aşılama yöntemi hangi durumlarda daha başarılıdır ?

Aşılama yöntemi, çoğunlukla spermlerin hareket kabiliyetinin yetersiz olması, antisperm antikorların var olması, normal yolla cinsel ilişkinin mümkün olmaması hallerinde, daha etkin sonuçlar ortaya koymaktadır.

Aşılama yapmadan önce, çiftlerin her ikisi de, kısırlık açısından muayene edilmekte ve tüm testleri tamamlanmaktadır. Aşılama yapılmadan önceki 3 gün içerisinde, erkeğin, herhangi bir şekilde, ilişkiye girmemiş ve boşalmamış olması gerekmektedir. Aşılamanın yapılacağı gün, erkekten, mastürbasyon yoluyla, örnek alınmaktadır.

Alınan örnekteki spermler, daha önce bahsedilen, yıkama işleminden geçirilerek, aşılama için uygun duruma getirilir. Kadının, jinekolojik muayene pozisyonu alması sağlanarak, bu spermler, özel enjektörler yardımıyla, rahim içine iletilir. Aşılama, bu şekilde tamamlanmış olmaktadır.

Aşılama sırasında, kadın bir acı ve ağrı hissetmezken, yaklaşık 10 dakikalık bir dinlenme sürecinden sonra, gündelik hayatına dönebilmektedir. Aşılamadan sonraki 2 hafta içerisinde de, adet görülmemesine bağlı olarak, gebeliğin var olup olmadığına ilişkin testlerle, hamilelik sürecinin gözlemi yapılmaktadır.

Bayanlara yönelik bir önceki Ağrısız Doğum başlıklı yazıda "Ağrısız , ağrısız için neler yapılmalı ve ağrısız tedavileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar2 gün önce aşilama yapildi test yapsam çikar mi,aşılama 11 gün language:tr,EV HANIMI GEBELİK YARDIMI,tüp bebekte aşılama nasıl olur

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ