18 Haziran 2014

Tüp Bebek Tedavisinin Başarısız Olma Nedenleri

Tüp Bebek Tedavisinin  Başarısız Olma Nedenleri

tedavisi, bazı durumlarda, uygulamanın iptal edilmesiyle sonuçlanmaktadır. Tüp bebek tedavisinin başarısız olması, bazı nedenlere dayalı olarak gerçekleşebilmektedir.  Bu nedenlere, kısaca değinmek gerekirse, şu şekilde açıklanabilir.

Yumurta bulunamaması

Çoğunlukla ileri yaşlarda olan kadınlarda görülen yumurta bulunamaması durumu, yumurta rezervlerinin çok düşük olmasına bağlı olarak, foliküllerin, gereken büyüklüğüne ulaşmasına rağmen, tedavi sürecinde, yumurta alımı sırasında, yumurta hücresine rastlanamaması durumudur. Bu durumda, tüp bebek tedavisi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır.

Döllenmenin olmaması

Yumurta ve spermlerde, herhangi bir fiziksel sorun bulunmamasına rağmen, yumurtalarda döllenmenin gerçekleşmediği görülebilmektedir. Bu tarz durumlarda, döllenme oranı %65’ler seviyesinde olmakta ve tüp bebek tedavisi, bu nedenle tamamlanamamaktadır.

Sperm bulunamaması

Tüp bebek tedavisi sırasında, erkekte sperm hücrelerine rastlanamaması durumunda, tüp bebek tedavi süreci sonlandırılmaktadır.

Transfer problemi

Tüp bebek tedavisinin uygulanacağı kadının, genital organlarında, transfer işleminin gerçekleşmesine engel olabilecek, bir yapısal bozukluk olması halinde, tüp bebek uygulaması, devam ettirilememektedir.

Gebelik testinden önce kadında kanama görülmesi

Gebelik testi yapılmadan önce, kanama görülen kadın hastalarda, tüp bebek tedavisinin başarı şansı azalmaktadır.

OHSS ( Ovarian Hiperstimülasyon Sendromu)

OHSS, tüp bebek tedavisinin başarısız olmasının en önemli durumlarından birini ifade etmektedir. Çoğunlukla, polikistik over sendromu yaşayan kadınlarda ortaya çıkan bu hastalık tablosu, yumurtalıkları uyarmak üzere, kullanılan ilaçların kullanımı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Tüp bebek uygulamasının, bu sendromu arttırması ihtimali nedeniyle, tüp bebek tedavisi sonlandırılmaktadır.

Bayanlara yönelik bir önceki Ağrısız Doğum başlıklı yazıda "Ağrısız Doğum, ağrısız doğum için neler yapılmalı ve ağrısız doğum tedavileri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ