27 Haziran 2014

TÜP BEBEK UYGULAMALARI

Gelişen teknoloji, birçok alanda yenilikler ve değişimler meydana getirirken, bu teknolojik gelişmelerden nasibini alan alanlardan biri de, hiç kuşkusuz, tıp bilimidir. Her geçen gün, yeni buluşlar ve hastalıklara karşı uygulama ve çözüm yolları ile gelişen tıp biliminin, son gözdelerinden biri de, uygulamaları olmuştur.tüpbebek TÜP BEBEK UYGULAMALARI

Tüp bebek, kadın ya da erkeğin, bazı fizyolojik sorunlar nedeniyle, normal yollarla çocuk sahibi olamamaları nedeniyle, bebek sahibi olmak içi, geliştirilmiş alternatif yollardan biridir. Bu fizyolojik sorunlar, yumurta ya da sperm kalitesine yönelik ya da, spermlerin hareket kabiliyetlerinin zayıf olmasına bağlı olarak gerçekleşen, sorunlardan kaynaklı olabilmektedir. , belirli yöntemlerle, kişilerin, çocuk sahibi olmalarını sağlamak amacıyla yapılmaktadır.

Tüp bebek uygulamaları, temel anlamda, kadından alınan yumurta ve erkekten alınan sperm hücrelerinin, döllenmesinin sağlanarak, hamilelik sürecinin başlatılmasına yönelik uygulamaları içermektedir. Bu anlamda, günümüzde, tüp bebek uygulamaları, 2 farklı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler, klasik tüp bebek yöntemi ve mikroenjeksiyon ile tüp bebek yöntemidir.

bebek3 TÜP BEBEK UYGULAMALARI

tüp bebek uygulamaları

Klasik tüp bebek uygulamalarında, kadından alınan yumurta hücresi ve erkekten alınan sperm hücrelerinin, laboratuvar ortamında, kapalı bir kapta bekletilerek, döllenmesi beklenmektedir. Bu döllenme sonucu, açığa çıkan döllenmiş yumurtanın içerdiği embriyo, belirli bir olgunluğa erişene kadar beklendikten sonra, kadının rahmine enjekte edilmekte, böylece hamilelik süreci başlamaktadır.

Mikroenjeksiyon ile tüp bebek uygulamaları, klasik yöntemden daha fazla rağbet gören bir uygulama olup, bu uygulamada, yalnızca, erkekten sperm alınarak, kadına doğrudan enjeksiyonu sağlanmaktadır. Burada, bu yöntem için, özel geliştirilmiş cihazlar kullanılmaktadır. Bu yöntem, geçmişte, sperm hareketliliğinin yeterli seviye de olmaması yada, sperm sayısının az olmasına bağlı olarak, çocuk sahibi olamayan çiftlerde kullanılmaktayken, şimdilerde, tüm tüp bebek adaylarında, rahatlıkla kullanılmaktadır.

Bayanlara yönelik bir önceki BEBEK BÜYÜTÜRKEN TİTİZLİK BAŞA BELA başlıklı yazıda "ailede titizlik ve bebek eğitimi ve titizlik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlartüp bebekte ev işi

Etiketler: / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ