21 Nisan 2014

Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Doğrular ve Yanlışlar

Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Doğrular ve Yanlışlar

yöntemi hakkında çok şey biliniyor gibi gözükmesine rağmen , hala tam olarak bu konuda yanlış bilinen noktalar bulunmakta. Tüp bebek yöntemini kavrayabilmemiz  için “İnfertilite” yani 1 yıl süre ile, herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanılmıyor olmasına rağmen, gebe kalınamaması durumunu anlayabilmek gerekmektedir. İnfertilite genel olarak kısırlık kelimesini tarif etmek için kullanılır tıpta.

Her iki taraflı sorunla karşılaşabilirsiniz

Kadın ya da erkek kaynaklı sebeplerden oluşabileceği gibi, her iki taraflı sorunlardan da meydana gelebilmekte ya da hiçbir sorun saptanamamasına rağmen bu durum oluşabilmektedir. Doğru olan açıklaması bu şekildedir. Oysa daha çok söylenti diyebileceğimiz ise, kadının üreme kapasitesinin yaş ilerledikçe kesin kez düşeceği, 4o yaş civarında doğurganlık kapasitesinin %5 gibi sayılara kadar gerileyeceği, ilerleyen yaşlarda kadının yumurtalarının kromozomsal olarak anormalleşeceğidir.

Düzenli regl dönemi yaşamanız sorun olmayacağı anlamına gelmez.

Bir diğer yanlış ise, düzenli regl dönemi yaşayan hanımların, gebe kalmak konusunda sorun yaşamayacağının düşünülmesidir. Oysa hamilelik oluşabilmesi için etkili daha bir çok etken bulunmaktadır. Yanlışlardan biri daha, kilo alımının infertilite ile alakası olmadığının düşünülmesidir. Vücuttaki yağ dağılımı östrojen üretimini dağılımını ciddi anlamda etkilemektedir.

tüp bebek Tüp Bebek Yöntemi Hakkında Doğrular ve Yanlışlar

Tüp bebek süreci nasıl olur

Muayenelerinize düzenli olarak  gidin

Kadın doğum muayenelerinize düzenli olarak gidiyor olsanız dahi , rutin kontrollerde yumurta rezervleri , kalitesi , tüplerin açık olup olmadığı konusunda bilgi alamayabilirsiniz. Bu sebeple periyodik doktor kontrollerinize gidiyor olmanız sizin bebek sahibi olma konusunda, sorun yaşamayacağınızı göstermez. Bir çocuk sahibi olmak, ikinci bir çocuğun %100 olacağına dair de bir gösterge değildir. Ayrıca sigara tüketiminin üremeyi engellemediğini düşünen  ve inananlar olsa da, gerçeği yumurtalıklar üzerinde sigaranın direkt etkili olduğu ve menopoza daha erken girilmesine sebebiyet verdiğidir.

Direkt tüp bebek tedavisine alınmaz.

İşte infertilite (kısırlık) ve tüp bebek birbiri ile çok iç içe konular olduğu için öncelikle bu bilgilendirmeleri sizlere iletmek istedik ki tüp bebek yöntemi konusunda daha aydınlatıcı olabilelim. Dolayısı ile bu bilgilere bağlı olarak belirtmek isteriz ki her hasta direkt Tüp bebek tedavisine alınmaz. Gerekli testler yapıldıktan sonra çiftlere özgü tedavi plana alınır. Yumurtalıkların uyarılması, aşılama yöntemleri gibi….

Eğer şiddetli erkek faktörlü sorun oluşmuşsa , kadında her iki tüpünde kapalı olduğu durumlarda seçilecek ilk tedavi alternatifidir. Tüp bebek tedavilerinde uygulanan ilaçların kalan yumurtaları bitireceği görüşü de yanlıştır. Zira bu ilaçlar yumurta sayısını arttırmaktadır. Dolayısı ile vücudun kendi yumurta kapasitesini değiştirmez. Tüp bebek sadece genç hastalar da uygulanan bir yöntem değildir. Erkekte sperm, kadında yumurta olduğu sürece her yaş gurubunda uygulanmaktadır. Ayrıca tedavi için hastahane de yatmanız gerektiği düşüncesi de yanlıştır. 1- 2 saatlik yatış yeterlidir.

Tüp her zaman başarıyla sonuçlanmayabilir!

Tüm tüp bebek tedavi merkezlerinin aynı şeyi yaptığını da düşünmemelisiniz. Mutlaka bir araştırma yapmalı, doktorlara ve ekibe her zaman her durumda ulaşabilir olup olmadığını konusunun , üzerinde durmalısınız. Tüp bebek her zaman başarı ile sonuçlanmaz. Biyolojik ve hormonal pek çok faktör, tedavi olduğunuz merkezin deneyimi gibi pek çok sebep başarı oranını etkilemektedir. Yapılan araştırmalarda %40 oranında başarı tespit edilmiştir.

Tedavi  sonucunda ikiz yada üçüz gebelik oluşacağını düşünmek de yanlıştır. Daha genç hastalarda, daha önce denemesi olmayan kadınlarda tek embriyo transferi yapılmakta dolayısı ile çoğul gebelik olma şansı ortadan kalkmaktadır. Doğal yollarla gebe kalmış bir kadına oranla  tüp bebek tedavisi ile gebe kalmış bir kadının doğumsal anomali oranının daha yüksek olduğu düşüncesi de tamamen yanlıştır. Bir diğer yanlış  konuda transfer sonrası mutlaka yatak istirahati olması gerektiğinin düşünülmesidir. Oysaki transfer günü dinlendikten sonrası normal hayatınıza devam etmeniz, çok daha sağlıklıdır.

Tüp bebek yönteminin tehlikeli bir tedavi olduğunu da asla düşünmeyiniz. Aksine hasta yakından takip edildiğinden olası sendromlarında önüne geçebilmek mümkündür.

Dileriz yazımız sonrası Tüp bebek tedavisine daha sağlıklı bir biçimde bakabilmenizi sağlayabilmişizdir.

Sağlık dolu günler hanımlar.

Bayanlara yönelik bir önceki Gebelik Döneminde Annede Görülen Bacak Krampları Ve Şişlikler başlıklı yazıda "gebelik dönemi, gebelik döneminde görülen ağrılar ve hamilelik" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar2 5 yaş çocuk odası dekorasyonu nasıl olmalı,düzenli bir ev hanımı nasıl olur,evde bitki çayı,sigorta durunca tüp bebek tedavisi nasıl olur,tüp bebek tedavisi 2 ci deneme nasil olur,yay burcu günlük aşk falı

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ