13 Ağustos 2012

Uç Dantel Örnekleri

Kendi kullandığınız yada çocuklarınızın çeyizlerindeki Uç Dantel Örnekleri ile havlularımızı süsleriz. Ayrıca pike takımları, kanepe örtülerini, yatak takımlarını vb süslemek ve hoş görünmesini sağlamak içinde birbirinden güzel Uç Dantel Örnekleri öreriz. Hatta görenler hayran kalsın diye bazen en zor en ağır Uç Dantel Örnekleri seçeriz. Tıpkı iğneyle kuyu kazmak gibi. Neyse şimdi size yukarıdaki güzel ve gösterişli örneğin yapımını anlatıyorum. Örneğimiz iki renkten oluşuyor. Arzu ettiğiniz renkte iplerinizi alın. Bir pakette orta boy oya halkası gerekli. 22 numaralı tığ bu iş için uygundur.

uc dantel ornekleri1 Uç Dantel Örnekleri

Beyaz ipinizle ilk halkaya, sık iğne yaparak ( tığdaki iki ilmeği tek seferde çıkarmak ). Halkanın yarısnı doldurun. Hiç zincir örmeden ve ipinizi koparmadan ikinci halkayı ilk halkaya eklemek için ikinci halkanın içinden tığınızı geçirin aynı şekilde sık iğneyle devam edin. Bu şekilde her halkanın yarısını doldurarak 28 halkayı tamamlayın. Bu bir havlu kenarı için gerekli olan halka sayısıdır. Şimdi geri dönün halkaların boş kalan kısımlarını sık iğneyle doldurun. İpinizi şimdi koparın. Diğer beyaz halka sırasını da aynı şekilde örün. Ortadaki renkli kısımdaki halkalarla iki beyaz halka sırası birbirine eklenecek renkli ipinizle ilk halkanın çeyreğini sık iğneyle doldurun. Şimdi resimde görüldüğü gibi ilk beyaz halkanın ekli olduğu, halkanın yerinden göz kararıyla çeyreğini ayarlayıp ilk eklemeyi yapın. Halkanızın yarısının dolması için kalan çeyreğinide doldurun ve ikinci renkli halkaya geçin. Bu şekilde ekleyerek halkaları aynı sayıda tamamlayın. Geri dönerek aynı işlemle hazırlanmış olan diğer beyaz halka sırasınıda ekleyin.

Sıra Uç Dantel Örnekleri havlu kenarı modelimizin çiçek bölümüne geldi. Önce çiçeğin etrafındaki halkalarıda resimde görüldüğü şekilde görüp ekleyin. Yapraklarınıysa renkli olan ipinizle, içine tığla batabileceğiniz 18 zincir çekin. Son çektiğiniz üç zincirin dördüncüsüne bu kez tığınıza ilmek alarak batırıp ilmek alarak çıkarın. Tığ üzerindeki üç ilmeği tek tek ilmek alarak sırayla çekin. Yani bu örgünün çubuk olması gerekiyor. Bu şekilde her zincir deliğine bakarak 15 çubuk örün. Şimdi 5 zincir çekin aynı zincir üzerine batarak baş taraftan 3 çubuk eksik kalana dek örün. Tekrar geri dönün bu şekilde 5 tur örün. Son sırayı sık iğne şeklinde örün yaprağınızı ikişer zincir çekerek halkalara ekleyin.

Uç Dantel Örnekleri havlu kenarının çiçeğine geldi sıra, tam ortası için bir halkayı sık iğne örgüsüyle doldurun. Şimdi 6 zincir çekerek halkanın kenarına batın. 6 dilim olacak şekilde halkayı ayarlayıp ilk sık iğneyle sora çubuk yaparak ve son olarak sık iğneyle bitirerek bu 6 dilim zincirleri boşluğa batıp çıkarak doldurun. İkinci sırayıda aynı şekilde fakat zincir sayısını çoğaltarak örün . Yani 6 yerine 9 zincir . Üçüncü sıradaysa 11 zincir çekerek hepsini doldurun. Şimdi gülünüzü bir güle bir halkaya her defasında 5 zincir çekerek ekleyin. Ve ipinizi koparın, kopardığınız iplerin kalan uçlarını bir çakmakla yakıp parmağınızla bastırın ki sökülmesin.

Dilerseniz resimdeki gibi boncuklarla Uç Dantel Örnekleri havlu kenarınızı süsleyebilirsiniz. İyi günlerde kullanın.

N.KILIC

Geçmişten günümüze Dantel Modelleri

Bayanlara yönelik bir önceki Dantel Modelleri Geçmişten Günümüze başlıklı yazıda ", dantelin tarihçesi ve en eski dantel örnekleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlardantel u modelleri,u dantel rnekleri,uç dantel örnekleri,uç dantel örnekleri çok hoşlar,uç dantel modelleri,uç dantel örnekleri 2013,uç dantelleri,udantel rnekleri,u dantelleri 2013,dantel uç örnekleri

Etiketler: / / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. banu diyor ki:

    benim çeyizimdeki havlunun aynısı, gerçekten çok güzel şeyler paylaşıyorsunuz emeğinize sağlık.

YORUM YAZ