11 Kasım 2013

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

vajinismus tedavi Vajinismus Tedavi Yöntemleri            Vajinismus çok kısa süren basit ve acısız bir jinekolojik muayene ile teşhis edilebilen ve tedavisi mümkün olan bir rahatsızlıktır. Ülkemiz kadınlarının yüzde 10 kadarında görülen ve bazı durumlarda evli çiftlerin aylar, yıllar boyunca cinsel ilişki yaşayamamasına sebep olan vajinismusun sebepleri yüzde 90 oranında psikolojiktir. Vajinismusa yol açan etken organikse; yani hastanın kızlık zarı veya vajinal yapısına bağlı bir anatomik bozukluk söz konusuysa sorun basit bir cerrahi müdahaleyle mümkündür. Fakat bu nadir görülen bir durumdur; sorun büyük bir çoğunlukla psikolojik kökenlidir ve bu da cinsel terapi yapılmasını gerektirir.

Vajinismus sorunu jinekolog desteği olmadan halledebilecek bir sorun değildir. Primer vajinismus problemi olan kadınlar asla cinsel birleşme deneyimini gerçekleştiremez, sekonder vajinismus durumunda ise daha önce cinsel birleşme gerçekleşmiş fakat daha sonra oluşan bir neden vajinismusa yol açmıştır. Her iki durumda da esas olan, kadınlarda istemsiz kas spazmlarıdır. Vajinismus tedavisi için uygulanan yöntemler bilişsel yaklaşımlar, davranışsal yaklaşımlar ve bazen de hipnoz tedavileri uygulanır. Bilişsel cinsel yaklaşımda hastaya cinsel organları, vajina yapısı, kızlık zarı, ilk gece ve cinsellik gibi konularda ayrıntılı ve açıklayıcı bilgiler verilmesi söz konusudur. Erkeklerde de bu konularda ciddi bilgi eksiklikleri olduğu ve erkeklerdeki bazı cinsel işlev bozukluğu durumlarının da vajinismus tedavisiyle beraber halledilmesi gerekebileceği için bilişsel programların erkek eşlere de uygulanması gerekir. Vajinismus egzersizleri olarak da bilinen davranışçı yaklaşımlar ise ayna, masaj, parmak ve Kegel egzersizleri ile çubuk uygulamalarını kapsar. Parmak egzersizleri çok zaman aldığı ve birçok hastaya itici geldiği için pek tercih edilmez.

Vajinismus tedavisi hastanın kimlik ve kişilik yapısı çerçevesinde planlanan kişiye özel bir tedavidir. Bazı durumlarda hastanın bilgilendirilmesi sorunu çözmeye yeterken, bazen kişinin çocukluk dönemine kadar inmek gerekebilir. Hastaların bir kısmı telkinden fayda görür, bazılarına ise birkaç tedavi yönteminin birleştirildiği ‘kombin’ sistemi uygulanır.

Bayanlara yönelik bir önceki Mide asidi nasıl azaltılır başlıklı yazıda "mide asidi ağrısı, mide asidi nasıl azaltılır ve mide asidi rahatsızlığı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ