06 Mayıs 2014

Yaşınıza Göre Nasıl Beslenmelisiniz?

Yaşınıza Göre Nasıl Beslenmelisiniz?

Bu yazıda bilinçli bir biçimde , yaşımıza göre tüketeceğimiz besinlerin nasıl bize olumlu tepkiler ve gerçek sağlık olarak döneceğini anlatmak istedik. Pek çok hanımın kullandığı multi vitaminleri gelişigüzel almanın aslında  hiç de faydası yok. Vücudumuza giren besinlerin kalitesi çok önemli. 

Çocuklar ve gençler özellikle kemikler için gerekli süt ve süt ürünlerini çokça tüketmeliler. Bu dönemde doymuş yağ oranı açısından yoğun besinler almak ise ileride Alzheimer gibi hastalıklarla karşılaşma yüzdemizi fazlalaştırıyor.

Genç kızlar ise özellikle regl dönemlerinde , demir eksikliği yaşamaktadırlar. Bu yüzden de eksiği tamamlayacak yeşil yapraklı sebzeler , kabuklu deniz ürünleri , tahıllar, kuru yemiş gibi besinlerle vücutlarını desteklemelidirler.

Gelelim en hiperaktif dönem olan 20 li yaşlara… Karbonhidrat , nişastalı besinler, bol sebze ve meyve. Protein yani balık, yumurta , fındık , fıstık ilk sırada olmalıdır.

Genç anne baba adayları ise ek olarak çinko bakımından zengin gıdalarla dost olmalıdırlar. Yumurta , fındık, peynir, soğan, mantar gibi….

Ayrıca belirtmek isteriz ki adet döneminde yaşanan ağrılar ve düzensizliklerin etkili bir sebebi de magnezyum eksikliği ile alakalıdır. Ay ve kabak çekirdeği , baharatlar, keten tohumu, tahin , susam , soya fasulyesi size bu konuda yardımcı olacaktır.

 30 lu yaşlara geldiğimizde ise , özellikle günümüzde bayanların daha çok bu yaşlarda hamile kalmayı tercih ettiğinide düşünürsek, folik asit vazgeçilmeziniz olmalıdır. E vitamini de çok önemlidir.

 35 yaşından sonra kemiklerin gücünü kaybetmeye başladığını söyleyebiliriz bu durumda kalsiyum bakımından ağırlaştırılmış beslenme biçimi ön planda olmalıdır. K vitamini barındıran karalahana, brokoli, dut , incir ,armut , havuç , kereviz , maydonoz , marul gibi besinlerde mutfağımızda yer almalıdır.

yaşlara göre nasıl beslenilmeli Yaşınıza Göre Nasıl Beslenmelisiniz?

Yaşlara göre nasıl beslenilmeli ?

40 ve sonrası yaşlarda ise tuz tüketimi daha da azaltılmalı , sardalya , böğürtlen, avakado , badem , kara lahana , deniz ürünleri alınmalı  tükettiğiniz yoğurdun yoğurdun az yağlı olmasına dikkat edilmelidir.

Tabii ki ana hatları ile belirttiğimiz bu beslenme şekilleri, yaşam koşulları , çevresel faktörler çerçevesinde de filtrelenebilecektir. yaşa

Sağlıkla gülümseyen , hangi yaşta olursa olsun  umutla ışıldayan  hanımların çoğalması ümidi ile…

Bayanlara yönelik bir önceki 2014 YAZINDA MAKYAJ TRENDLERİ başlıklı yazıda "2014 makyaj trendleri, 2014 yazında makyaj trendleri ve makyaj" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlar40 yaşından sonra nasıl beslenilmeli

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ