28 Kasım 2012

Yatılı Okul Gerçekleri

yatili okul Yatılı Okul GerçekleriYatılı okulda öğrenim gören çocuğunuz var mı? Benim var. Ben bir anne olarak çocuğumu yatılı okula vermeden önce, benzer şikayetleri duyardım ama abartıldığını sanırdım.Yaşamayan bilmezmiş.

Çocuğum ilköğretimi bitirdikten sonra, yetenekleri doğrultusunda bir okulda okusun ve mutlu olacağı bir mesleği olsun diye düşündüm. Yıllarca okuyup kafa patlatıp üniversiteyi bitirdikten sonra işsizler ordusunun bir neferi olmasın,iş bulursa da eğer üç kuruşluk ücretlerle geçim derdinden başka düşünecek şeyleri de olsun istedim.Yetenek sınavıyla,üstelik iyi de bir dereceyle güzel sanatlar lisesine girdi.

Okul çok çok uzakta olduğu için devlet parasız yurduna da kaydını yaptırdım ve yatılı okul gerçekleriyle tanıştım. Fakat tanıştığıma memnun olmadım. Devletin yurdu fakat iki bölüme ayrılmış. Bir bölümü yoksul aile çocukları için fakirlik belgeni gösterip kayıt yaptırıyorsun ki bu da fişleme gibi. Diğer bölüm ise paralı ailelerin çocukları için. İşte ayrım burada başlıyor. Yoksul ailelerin çocuklarının kaldığı pansiyon da çocuklar kadar yoksul. Bir tarafta günde üç öğün etlisiyle sütlüsüyle yemek verilirken, diğer tarafta yemekten başka herşeye benzeyen karavanalar kaynamakta.Bayat ekmekler getirilip koyuluyor gariban çocuklarının önlerine. Bir tarafta sıcacık yünlü battaniyeler verilirken diğer tarafta eskimiş ısıtmaktan aciz battaniyeler. Bu yaşta böyle bir ayrıma maruz kalan çocukların geleceğinden ne beklenebilir yorumu sizlere bırakıyorum.

Zaten çoğu problemli aile çocukları bunların. Ya anne babaları ayrı,ya babalarını kaybetmişler veya annelerini, ya da aile içinde sürekli kavga şiddet olan çocuklar. Okulda veya yurtta psikolojik danışman, rehber öğretmen falan da yok. Bu sorunlu çocuklar, herhangi bir sorun çıkardığında çözüm disiplin cezaları uzaklaştırma ve atılma. Çocuğum senin ne derdin var diye soran yok. Hakaretler, aşağılamalar da cabası. Bu çocuklar yetenekli, bu çocuklar geleceğin sanatçıları olacak. Yoksulluk onların suçu değil. Ailelerini kendileri seçmediler. Bu ayrımcılık neden? Ellerinden tutup yukarı kaldırmak varken, bu acımasızlık neden…Bu yazı bitti ama biliyorum ki yatılı okul gerçeği değişmeyecek. Bu çocuklara kimse el uzatmayacak.

Bayanlara yönelik bir önceki ŞEFKATDER'den İlginç Uygulama başlıklı yazıda "kadın dernekleri, kadına şiddet ve şefkatder" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaryatili okul,yatili okullar,yatili okulda dikkat edilmesi ve alinmasi gerekenler,batmanda cocuk yatılı okul varmı,yatılı okullarda işkence varmı,yatili okul ihdiyacllari,yatılı okullar nasıl yerlerdir,yatılı okulda gerekenler,yatılı okul için gerekenler,yatılı okullarda tv varmı

Etiketler: / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ