17 Eylül 2012

Yoğurt Nasıl Yapılır?

Değerli okurlarımız bildiğiniz gibi yoğurt en sağlıklı besin maddesi Yoğurt Nasıl Yapılır ? diye hiç merak ettiniz mi? Biz hanımlar sevdiklerimiz için her şeyin en lerini isteriz. En sağlıklı , en doğal, en lezzetli olanı tercih ederiz.

Oda iş mi ne var yoğurt yapmakta diyen hanımları da duyar gibiyim.Böyle düşünmeyin kimse annesinin karnında öğrenmiyor öyle değil mi? Ne demişler çok gezen mi bilir , çok okuyan mı? Bence her ikisi de Yoğurt Nasıl Yapılır ? bilmeyen arkadaşlarımız bu makalemi okuduklarında artık kendi evlerinde yoğurt yapabilecekler. Ben köyde büyüdüm  köydeki sütlerle mayaladığım yoğurtlar muhteşem olurdu. Hele koyun sütüyle yapılan yoğurdu inanın  bıçakla kesebilirsiniz . Ama öyle sütü şehirde bulmak çok zor tabi ki.

Yoğurt Nasıl Yapılır? öğrendiğinizde artık o marketlerdeki içine bilmediğimiz bir sürü  ( glikoz, süt tozu , nişasta vs…) gibi katkı maddelerinin koyulduğu yoğurtları yemek zorunda kalmayacak kendi yaptığınız yoğurdu güvenilir ve sağlıklı olanı tüketeceksiniz.

Dilerseniz yoğurt yapmak için gereken malzemelere geçelim.

>>2 litre süt
>>2 yemek kaşığı yoğurt

Size bir kaç dip not sunmak istiyorum.

>>İlk mayanız market yoğurdu olabilir sonrakilerde kendi yoğurdunuz dan maya ayırırsınız
>>Yoğurt yapmak için aldığınız sütün su katılmamış olmasına dikkat edin
>>Mayaladığınız yoğurdu vaktinden önce açmayın maya içinde bulunan sütünüzün yoğurt olmasını sağlayan  bakterilerin ölmesine sebep olur sütünüz süt kalır yoğurt olmaz

Önce sütünüzü pişirin dikkat edin ateş çok harlı olursa taşar. Sütünüz kabarmaya başladığında altını kısın hafif ateşte 5 dakika kaynatın. Pişen sütünüzü soğumaya bırakın ılıdığında yani mayalama kıvamına geldiğinde bunu anlamanın tek ve klasik yolu şudur; serçe parmağınızı sütün içine sokun 10 saniye tutun parmağınız yanmıyorsa sütünüz mayalanmaya hazır demektir.

Şimdi Yoğurt Nasıl Yapılır ? İşte böyle bir kase içinde yoğurdunuzu çırpın üzerine 3-4 yemek kaşığı süt ilave edin biraz daha çırpın tencereye dökün ve karıştırın. Kapağını kapatın size engel olmayacak ve sıcak duracak bir yere tencerenizi yerleştirin. Üzerini soğumasını engelleyecek şekilde iyice örtün.

Bu şekilde 3-4 saat mayalanmaya bırakın 4 saat sonra tencerenizi alıp soğuması için buz dolabına koyun. En az 24 saat geçmeden yoğurdunuza kaşık sürmeyin yoksa sulanır. Mayaladığınız kabın kapağını açıp kokladığınızda o muhteşem taze yoğurt kokusu inanın sizi mest edecek.
yogurt nasil yapilir Yoğurt Nasıl Yapılır?

Sevgili hanımlar sizde evde Yoğurt Nasıl Yapılır ? sorunuza cevap arıyorsanız tarifimiz işte burada.

 

Bayanlara yönelik bir önceki Bulgur Pilavı Tarifi başlıklı yazıda "bulgur pilavı, Bulgur pilavı nasıl yapılır ve bulgur pilavı tarifi nasıl yapılır" hakkında bilgiler verilmektedir.

Arananlaryourt nasl yaplr,yoğurt nasıl yapılır,yoğurt helkesinde iplikle süs nasıl yapılır,evde yoğurt tarifi,köy yoğurdu nasıl yapılır,koyun yogurdu nasil yapilir,koyun yogurdu nasıl yuapılr,mest nasil yapilir,yoğurt kaç saat mayalı kalır,yoğurt nasıl yapılır yazı

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
  1. hatice diyor ki:

    çocuklarımız için en sağlıklısı inanın evde yapacağımız doğal yoğurttur.

YORUM YAZ